Dokaz dobre saradnje jeste i to da će zvornička kompanija “Alumina” u potpunosti finansirati kupovinu CNC mašine koju će postaviti u svoj pogon i na kojoj će praksu obavljati učenici ove škole rekao je novinarima Grujić.
Govoreći o novim zanimanjima u TŠC u novoj školskoj godini, Grujić je naveo da će učenicima koji su završili osnovno školovanje biti dostupno novo zanimanje građevinski tehničar.

Prema njegovim riječima, učenici koji se odluče za ovo zanimanje stiču pravo na 100 KM mjesečne stipendije i plaćene troškove prevoza koje u prvoj godini školovanja finansira Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, pošto je riječ o deficitarnom zanimanju.
– Građevinski tehničar može da se bavi tehničkom saradnjom u razradi nacrta na računaru i izradi tehničke dokumentacije, izradi troškovnika, u vođenju gradilišta i gradilišne dokumentacije, a može samostalno voditi gradilišta manjih građevina u skladu sa Zakonom o gradnji – naveo je Grujić.
On je rekao da će budućim učenicima ove srednjoškolske ustanove, od septembra biti dostupna još dva nova zanimanja.
– Nakon tri godine pauze ponovo će na zahtjev kompanije “Alumina” u novoj školskog godini biti uvedeno zanimanje obrađivač metala rezanjem – treći stepen – rekao je Grujić i dodao da je drugo novo zanimanje u saobraćajnoj struci – tehničar logistike i špedicije – četvrti stepen.
Grujić je rekao da je ovo zanimanje interesantno za gradove u pograničnom pojasu jer daje mogućnost zapošljavanja u špedicijama, carinskim terminalima i kurirskim službama.
Navodeći da je u novoj školskoj godini u TŠC planiran upis 216 učenika u devet odjeljenja, Grujić je rekao da će tri razreda biti kombinovana – zanatska, i to u struci elektrotehnika, to su električar, auto-električar, u struci mašinstvo i obrada metala – bravar, zavarivač, obrađivač metala rezanjem, i u struci saobraćaj vozač motornih vozila, rukovodilac građevinskih i pretovarnih mašina i kranova.
On je dodao da je planirano da se u svim ovim zanimanjima upiše po 12 učenika.
Grujić je rekao da je planirano da se na četvrti stepen školovanja upiše šest odjeljenja i dodao da će u struci elektrotehnika biti upisano po 24 učenika za zanimanja tehničar elektroenergetike i tehničar računarstva i programiranja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu