Digitalna Srpska

Nagradni fond 50.000 KM: Počinje 14. takmičenje za NAJBOLJU TEHNOLOŠKU INOVACIJU u RS

Novo takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju u Srpskoj počinje danas, a organizatori imaju dobru vijest za sve buduće takmičare – prvi put u istoriji takmičenja nagradni fond će biti 50.000 KM, umjesto dosadašnjih 38.000 KM.

Nagradni fond 50.000 KM: Počinje 14. takmičenje za NAJBOLJU TEHNOLOŠKU INOVACIJU u RS
FOTO: VLADA RS

Cilj  ovog takmičenja, koje će se u RS provesti 14. put, jeste da promoviše inovacije i tehnološka dostignuća koja mogu da se povežu s privredom, odnosno da inovatore podstakne da svoje ideje razviju u uspješne poslovne modele. Neki od timova koji su do sada prošli obuku i ovo takmičenje u RS su u tome i uspjeli, te danas vode uspješne biznise zasnovane na inovativnom proizvodu.

Takvi primjeri su kompanija “Višt” inovatora Zvjezdana Višta iz Doboja, koja danas zapošljava oko 30 radnika i izvozi svoje vakuumske prese sa membranom na sve kontinente, zatim porodična firma “Sklopy Toys” iz Teslića, koja proizvodi drvene ekološke igračke, ili tim „Drvoplus” iz Broda, koji sada vodi porodični posao proizvodnje gradivnih blokova od otpadnih građevinskih materijala i slično.

Kroz takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju za 13 godina prošla su ukupno 303 tima u kategorijama inovativnih ideja, realizovanih inovacija i potencijala i nagrađeno ukupno 108 timova u vrijednosti od 465.000 KM. Učešće na takmičenju, osim nagrada, svim takmičarima obezbjeđuje besplatnu stručnu pomoć u vidu edukacija kroz treninge i konsalting, koji se organizuju u Inovacionom centru Banjaluka, partneru ministarstva na ovom projektu – kaže Sanda Desnica, načelnik Odjeljenja za informisanje i promociju Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS, koje realizuje ovo takmičenje.

Kriterijumi

Ona podsjeća da je ovo takmičenje rezultat saradnje s Ministarstvom prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, na osnovu Memoranduma o saradnji dva ministarstva i Sporazuma o specijalnim paralelnim vezama Srbije i Srpske. To je, ističe, najdugoročnija zajednička aktivnost s Vladom Srbije.

Ove godine, poziv za takmičare koji imaju inovativne ideje, koje mogu da se pretvore u biznise, biće otvoren od 3. marta do 3. aprila, a osim originalnosti ideje gledaće se realna mogućnost njene tržišne verifikacije.

Foto: Ustupljena fotografija
Foto: Ustupljena fotografija
Drago Gverić

– Po završenom konkursu biće izbrane pristigle ideje, odnosno prijedlozi projekata koji će nastaviti takmičenje. Takmičenje se odvija u nekoliko faza, s ciljem da se projekat razradi do decembra kada se očekuje održavanje finala takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju 2020. godine. Prvo ih obučavamo kako izraditi poslovni model inovativnog poslovanja i postaviti hipotezu. U drugom krugu ih obučavamo za testiranje poslovnog modela iz ugla kupca, odnosno prilagođavanja da bi kupcu mogao da bude jasan i prihvatljiv. Treća faza jeste testiranje poslovnog modela iz ugla finansija, odnosno neophodno je jasno definisati finansijsku konstrukciju koja je potrebna za izvođenje ideje. Četvrti trening jeste priprema rezimea i takozvanog piča da bi se to što jednostavnije i u zadatom vremenskom okviru u završnici takmičenja predstavilo žiriju – objašnjava direktor Inovacionog centra Banjaluka Drago Gverić.

Finale

Istovremeno, u svim fazama se rade i stručne recenzije, tokom kojih se ocjenjuju vrijednost predloženih poslovnih modela i inovacija.

– Kada se završi taj proces, po ocjenama i bodovanju recenzija i uspjehu koji su ostvarili takmičari, dobijamo listu učesnika za finale takmičenja. Obično imamo 6 timova u finalu, koji u decembru predstavlju svoj rezime pred komisijom, ona radi bodovanje, a bodovanje sa finalnog takmičenja sa bodovanjem koje je dobijeno od recenzenata se sabira i dobija se rang lista finalista. Na njih se, u skladu s rang listom, raspoređuje i ukupna finansija nagrada – kaže Gverić.

Ove godine će pobjedniku takmičenja pripasti 15.000 KM, za drugo mjesto je predviđeno 10.000 KM, za treće 8.000 KM, za četvrto mjesto 5.000 KM, a peto i šesto, 4.000 i 3.000 maraka.

Istovremeno, u sklopu ovog fonda, kao i ranijih godina, predviđene su nagrade za najbolji srednjoškolski i najbolji studentski tim – po 2.500 KM. Ove kategorije su uvedene 2016. godine, kada je održano deseto takmičenje, s namjerom da se podstaknu mladi da se bave inovatorstvom.

Inovativan portal prvonagrađeni prošle godine

Prošlogodišnji pobjednik takmičenja je tim “Smartnet”, koji je predstavio inovativni portal, odnosno društvenu informacionu mrežu institucija vlasti, lokalnih samouprava, državnih institucija i agencija, preduzetnika, poljoprivrednih proizvođača, nevladinih organizacija, udruženja inovatora i građana Srbije i Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu