Digitalna Srpska

Najbolji softveri za zaštitu podataka u 2021.

Veliki podaci, njihova analiza i baratanje, te komunikacija, uopšteno zahtijevaju zaštitu, a ona se postiže enkripcijom.

Najbolji softveri za zaštitu podataka u 2021.
FOTO: SASCHA STEINBACH/EPA

To je najsigurniji oblik sprečavanja “curenja” informacija koje nisu namijenjene nikom osim onima kojima ih pošiljalac šalje.

Stoga, dobro je biti upućen u tehnologiju ovog tipa pa donosimo najbolja softverska rješenja za zaštitu podataka. Odnosno, donosimo vam trenutno najbolji softver za šifrovanje na tržištu. Odnosi se na poslovne korisnike, što potvrđuje moć i sposobnosti.

1. Microsoft BitLocker

Riječ je o setu alata za enkripciju koji se odnose na AES 128-bit ili AES 256-bit uređaje. Osim što štiti uređaj kao takav, može se koristiti i “u pokretu” uz BitLocket To Go. Uz to, “ključevi” za oporavak mogu se podesiti za povlačenje podataka u slučaju bilo kakve greške ili neovlaštenog pokušaja upada u sistem. BitLocker je ugrađen u Windows operativni sistem, ali samo limitirani set alata je uvršten u Home verziju Windowsa.

2. IBM Guardium

Ova platforma za zaštitu podataka nudi cijeli niz bezbjednopsnih alata i namijenjena je onima koji barataju većom količinom podataka, konstantno. Ima mogućnosti enkripcije i podrške koje uključuju AMD AES-NI, PowerPC 8 AES, and SPARC.

Sve je u skladu s pravilima koja propisuju GDPR, CCPA, HIPAA, PCI-DSS i SOX. Dakle, ova platforma zaista je napredna i nudi izuzetan stepen zaštite.

3. Apple FileVault

Ugrađen u MacOS operativni sistem i predstavljen 2013. Šifruje sve podatke na disku automatski, a moderniji sistemi nude AES 128/256-bitnu enkripciju. Povezuje se i s iCloud, ukoliko korisnik to želi. Ipak, treba imati na umu da nudi samo osnovnu zaštitu, pa se ne treba potpuno pouzdati u ovaj softver.

4. AxCrypt

Najrašireniji softver ove vrste, idealan u situacijama gdje više osoba koristi jedan kompjuter. Nudi AES 128/256-bitnu enkripciju, podacima se pristupa lozinkom i enkripcija se može primijeniti na klaud platforme kao Google Drive ili Dropbox. Besplatna verzija AxCrypta je dostupna za mobilne uređaje.

5. Kruptos 2

Ovaj profesionalni paket namijenjen je za sve operativne sisteme, kako za PC, tako i za mobilne uređaje. Informacije se štite uz AES 256-bitnu enkripciju, koja se može postaviti na sve najjače klaud platforme koje postoje. Nudi i mogućnost postavljanja snažnih lozinki, kao i upravljanje njima. Idealno za biznise koji se vežu uz finansijski sektor.

6. Tredn Micro Endpoint Encryption

Dodatak je antivirusnih i antimalver rješenjima, a nudi praktički sve što i konkurencija. Uz to, ima podršku za BitLocker i FileVault, pa je zgodan dodatak Windows i Mac korisnicima koji žele viši stepen zaštite. Nije za potpune profesionalce i one koji rade u većim sistemima, ali za one manje je sjajan.

7. Boxcryptor

Namijenjen je enkripciji za klaud fokusirani softver. Nudi kombinaciju AES 256-bitne enkricpije i RSA enkripcije. Prednost mu je što je jednostavan i na taj se način oglašava. Istovremeno, kompatibilan je sa svim operativnim sistemima.

8. Sophos SafeGuard Encryption

Za napredne korisnike, veže se uz BitLocker i FileVault, nudi AES 128/256-bitnu enkripciju za kompletne diskove ili individualne datoteke. Ima zaštitu u realnom vremenu, lozinke koje se generišu u određenom periodu i enkripciju koja funkcioniše u svakom trenutku. Ima podršku za Mac, Windows i Android.

9. TokenEx

Specijalnost ovog softvera jeste zaštita podataka vezanih uz finansijski sektor. Bazira se na sistemu tokena, koji se dodjeljuju osjetljivim podacima tako da niko ne zna o čemu je riječ kad vidi skup brojeva. Nudi AES 256-bitnu enkripciju. Zanimljivost je i da se njime može baratati kroz internetski preglednik, piše ictbusiness.info.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu