Biznis

Najveći teret podnijeće RASTUĆE EKONOMIJE u Evropi i Aziji: Svjetska banka upozorava na sve veće posljedice rata u Ukrajini

Rat protiv Ukrajine i sankcije protiv Rusije pogađaju ekonomiju širom planete, a očekuje se da će rastuća i tržišta zemalja u razvoju u Evropi i centralnoj Aziji ponijeti najveći teret, navodi se u Ekonomskom izvještaju Svjetske banke za region, koji je danas objavljen.

rafinerija nafte
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

Ekonomska aktivnost regiona opašće za 4,1 odsto ove godine, u odnosu na predratnu projekciju rasta od tri odsto, kako ekonomski šokovi rata pojačavaju i dalje prisutne uticaje pandemije virusa korona. Ovo bi bio drugi ekonomski pad za dvije godine i dostruko veći od pada izazvanog pandemijom tokom 2020. godine, navodi se u saopštenju.

Očekuje se da će ekonomski pad Ukrajine biti procijenjenih 45,1 odsto, iako će razmjere pada zavisiti od trajanja i intenziteta rata, a proizvodnja u Rusiji će prema projekcijama opasti 11,2 odsto u 2022. godini.

Iz Svjetske banke ističu da rat pojačava rastuću zabrinutost u pogledu oštrog globalnog ekonomskog usporavanja, rastuće inflacije i duga, kao i skoka siromaštva.

Pročitajte još

Ekonomski uticaj se prostire kroz različite kanale, uključujući robna i finansijska tržišta, trgovinske i migracione veze i negativan uticaj na povjerenje.

Rat, takođe, teško pogađa rastuće i zemlje u razvoju u Evropi i centralnoj Aziji, regionu koji je već bio na pragu ekonomskog usporavanja ove godine zbog i dalje prisutnih efekata pandemije. Pored Rusije i Ukrajine, očekuje se da ove godine i Bjelorusija, Kirgistan, Moldavija i Tadžikistan uđu u recesiju, dok su projekcije rasta smanjene za sve ekonomije zbog prelijevanja efekata rata, slabijeg rasta od očekivanog u evro zoni i berzanskih, trgovinskih i finansijskih šokova.

Region uvozi oko 40 odsto pšenice iz Rusije i Ukrajine, a zemlje centralne Azije i južnog Kavkaza uvoze oko 75 odsto ili više. Rusija je, takođe, glavna izvozna destinacija za mnoge zemlje, dok doznake iz Rusije čine blizu 30 odsto BDP-a u nekim zemljama centralne Azije (Kirgistan, Tadžikistan).

Duboka humanitarna kriza podstaknuta ratom jedan je od najsnažnijih efekata inicijalnog globalnog šoka i vjerovatno će ostati jedna od najtrajnijih zaostavština konflikta, ocjenjuje Svjetska banka.

Ratom podstaknut skok globalnih cijena nafte takođe ističe potrebu za energetskom bezbjednošću kroz veće snabdijevanje energijom iz obnovljivih izvora i brže projektovanje i primjenu obimnih mjera energetske efikasnost, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu