Društvo

Najviši nivo podrške za kritično oboljele od kovida: U UKC RS vodi se bespoštedna borba za svaki život

Ljekari i medicinske sestre Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane UKC RS danonoćno bdiju nad najtežim kovid pacijentima, koji nisu samo iz Banjaluke nego i iz cijele Srpske, ulažući nadljudske napore da spasu svaki život.

Najviši nivo podrške za kritično oboljele od kovida: U UKC RS vodi se bespoštedna borba za svaki život
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Od početka pandemije, konstantno se suočavaju sa velikim brojem oboljelih od kovida koji, prije svega, imaju otkazivanje plućne funkcije, a onda i drugih organa, u krajnjoj fazi bolesti.

Trenutno se na ovom mjestu liječi oko 30 životno ugroženih pacijenata, a uglavnom je riječ o mlađim ljudima koji, nažalost, nisu vakcinisani protiv korone.

Borba za njihove živote nije nimalo laka, ali ono što ljekarima i medicinskim sestrama Klinike, ipak, olakšava posao, te povećava šansu za izlječenje teško oboljelih, jeste činjenica da ova klinika svojom opremljenošću može da pruži najviši nivo životne podrške.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– To nas razlikuje od svih drugih jedinica intenzivnog liječenja u regionu i šire. Naime, raspolažemo sa četiri aparata za ekstrakorporalnu membransku oksigenaciju (ECMO), takozvana vještačka pluća. Imamo mogućnost da pacijentima dajemo i druge oblike podrške životnih funkcija, kao što je zamjenska funkcija bubrega. Takođe, možemo da im dajemo da udišu neke gasove, kao što je azot-monoksid, da im se smanji otpor u plućima, te opterećenje srca. U intenzivnoj njezi im, na licu mjesta, izvodimo operativne zahvate, stavljamo ih na ECMO, radimo im otvaranje dušnika – objašnjava za Srpskainfo načelnik Klinike profesor dr Peđa Kovačević.

Podsjetimo, Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane UKC RS  dobila je i sertifikat Organizacije za vantjelesnu životnu podršku (ELSO), koja je međunarodni neprofitni konzorcijum zdravstvenih ustanova, istraživača i industrijskih partnera. Riječ je o organizaciji koja podržava one koji pružaju vantjelesnu podršku za život kroz kontinuiranu edukaciju, smjernice, originalna istraživanja, publikacije i održavanje sveobuhvatnog registra podataka o pacijentima na ECMO.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Kovačević naglašava da je ova klinika jedinstvena i po tome što je jedina u BiH, ali i na zapadnom Balkanu, gdje na jednom mjestu radi deset ljekara različitih specijalnosti, koji su subspecijalizovani za intenzivnu medicinu.

– Time mogu da se pohvale još bolnice u Zagrebu i Ljubljani. Imali smo sreću da smo 2018. dobili novo Sjeverno krilo, sa novom opremom i kompletnim postrojenjem za liječenje kritično oboljelih – ističe Kovačević.

Dodaje da ova klinika predstavlja jedinstvenu unikatnu organizacionu jedinicu, koja je jedina jedinica intenzivnog liječenja nivoa tri u cijeloj Srpskoj i BiH.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– Rekao bih nažalost jer, ako imamo samo jednu jedinicu u kojoj je moguće pružiti najviši nivo zbrinjavanja kritično oboljelih, onda to nije dobro. A ovakvo stanje posljedica je nasljeđa koje imamo. Naime, u skorijoj prošlosti se na ovim prostorima desio rat, kada smo imali strašnu izolaciju. Zbog toga je medicinska nauka kaskala za regionom, a posebno intenzivna medicina koja predstavlja jednu mladu granu medicine, koja nije mogla da se razvija u tim uslovima – kaže Kovačević i podsjeća da je u UKC RS 2008. započet pilot projekat da se oformi Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane, sa ciljem pružanja podrške pacijentima koji su životno ugroženi, a nisu hirurški.

– Onda smo se 2009. i 2010. susreli sa velikim brojem pacijenata koji su bili životno ugroženi zbog upale pluća, i sličnih komplikacija koje sada viđamo kod kovida. Tada je to bilo zbog svinjskog gripa. To je bilo naše prvo vatreno krštenja, kada smo primali veći broj pacijenata koji su imali teško otkazivanje plućne funkcije – ističe Kovačević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu