Društvo

Nakon nekoliko vijekova: Evropski bizoni ponovo pasu na Fruškoj gori

Evropski bizoni poslije nekoliko vijekova ponovo pasu travu na obroncima Fruške gore, čime je ova planina postala jedino mjesto na Balkanu gdje će se razmnožavati te rijetke veličanstvene životinje, saopšteno je iz Nacionalnog parka "Fruška gora".

Nakon nekoliko vijekova: Evropski bizoni ponovo pasu na Fruškoj gori
FOTO: SRNA

Direktor Nacionalnog parka “Fruška gora” Rade Krunić rekao je da su prije par dana iz Poljske dopremljeni mužjak i četiri ženke i da se u četrdesetodnevnom karantinu adaptiraju na nove životne uslove.

Krunić je istakao da je dolazak bizona na Frušku goru od prvorazrednog zanačaja ne samo za ovaj nacionali park, već i cijelu Srbiju.

– Prije pet godina, kad smo posetili nekoliko rezervata te retke životinjske vrste u Evropi, ostali smo potpuno fascinirani ne samo veličanstvenošću tih životinja i njihovim značajem za ekosisteme, već i time kolika su turistička atrakcija, odnosno, koliko ih ljudi svakodnevno posećuje u njihovim prirodnim rezervatima – naveo je Krunić.

Zainteresovani turisti iz Srbije i inostranstva moći će da vide evropske bizone odmah po isteku karantinskog roka.

Međunarodni program dovođenja evropskih bizona na Frušku goru potekao je od biologa Srđana Dimitrijevića i direktora ovog nacionalnog parka.

Smatra se da je posljednji bizon u Srbiji odstrijeljen prije više od 200 godina.

Prije skoro 100 godina broj bizona u Evropi spao je na svega pedesetak zbog prekomjernog lova ili nekih drugih razloga.

Stručnjaci procjenjuju da će ih sljedeće godine, kada se zaokružuje vijek od početka borbe za njihovo očuvanje, biti više od 10.000 na Starom kontinentu.

Prvi program za povratak bizona u divljinu sproveden je u Evropi 1954. godine.

Najveće subpopulacije ove životinjske vrste danas se nalaze u Poljskoj, Bjelorusiji i Rusiji.

U Evropi trenutno postoji 47 krda bizona koja se slobodno kreću, od kojih je najveće krdo u Bjelovješkoj šumi na granici Poljske i Bjelorusije i broji oko 1.000 jedinki.

Ženka bizona, kao i domaća krava, nosi mladunče devet mjeseci.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu