Digitalna Srpska

Napravio štetu od nekoliko milijardi dolara: Najopasniji računarski virus i dalje se širi sajber prostorom

Jedan od najopasnijih računarskih virusa svih vremena “Kobalt”', potekao je iz Rusije, načinio štetu od nekoliko milijardi dolara, a njegovi kreatori do danas nisu otkriveni.

ispitivanja Ilon Mask
FOTO: TECH XPRESS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Iako je većina računarskih virusa i njihovih podvrsta dizajnirana da nanese štetu računarskim mrežama ili serverima, postoji i čitav niz zlonamjernih softvera koji imaju za cilj krađu podataka ili njihovu “otmicu”.

Ovakvi virusi posebno ciljaju banke, finansijske institucije i državne agencije, a cilj hakera je dobijanje otkupa u novcu ili, češće, digitalnim valutama poput bitkoina. Posljednjih godina, u gotovo svim velikim napadima se traži bitkoin ili ethereum digitalni novac, jer im je u praksi gotovo nemoguće ući u trag.

Pročitajte još

Ovakvi napadi ne samo da određeno vrijeme zaustavljaju rad kompanije ili banke već su i veoma skupi – potrebno je zamijeniti sve memorijske uređaje (hard i SSD diskove) unutar sistema, ponovo instalirati veliku količinu, često veoma skupog softvera i aplikacija, te zamijeniti mrežnu infrastrukturu.

Neke od podvarijanti Emotet/Cobalt.32 virusa su u stanju da se pritaje u memoriji mrežnih uređaja, poput rutera, odakle ih je praktično nemoguće obrisati, te je potrebno zamijeniti cijeli uređaj. Nakon početka pandemije 2020, kada je veliki dio bankarskih klijenata prešao na onlajn usluge, Emotet/Cobalt.32 je evoluirao u TrickBot/Qbot malware viruse, koji su u pozadini mogli da ukradu brojeve bankarskih kartica i šifre korisnika. Cobalt.32 Striker verzija je mogla da ukrade i digitalne ‘otiske prsta’ u vidu posebnih QR kodova, te da se na bankarski sistem prijavi kao potpuno autentični korisnik.

Evropska komisija procjenjuje da je šteta od ovog virusa oko 2,5 milijardi evra, te da je virus u nekom obliku i dalje prisutan na još oko milion i po računara. Takođe, bankarski sektor je pretrpio štetu od najmanje 83 miliona evra.

Europol upozorava da je Emotet i dalje prisutan u sajber prostoru, te da korisnici nikada ne bi trebalo da bez prethodne provjere preuzimaju tekstualne datoteke ili arhive (.zip i .rar) od nepoznatih ili sumnjivih pošiljalaca. Takođe, savjetuje se da se nikada ne odgovara ili preuzima bilo šta sa e-mail poruka koje sadrže naslov ‘Hitno’ i traže da se preuzme neka datoteka ili sadrže link ka nekoj web adresi, piše b92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu