Biznis

Narudžbe pale za 30 odsto: Industrija tekstila, kože i obuće u Srpskoj pred kolapsom

Industrija tekstila, kože i obuće Republike Srpske nalazi se u ozbiljnim problemima, koji bi je mogli dovesti do potpunog sloma proizvodnje, ukoliko se nastavi nedavno započeti trend smanjenja narudžbi od strane inostranih partnera.

obuća u izlogu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

To bi za posljedicu moglo imati još ugroženije poslovanje domaćih tvornica iz ove industrije, ali i smanjenje plata i broja zaposlenih u tvornicama, a što onda dovodi do lančane reakcije kojoj se teško vidi kraj.

Za ovakvu trenutnu lošu i neizvjesnu situaciju, pored klimatskih promjena koje umnogomo otežavaju poslovanje obućarske industrije jer nema jakih zima i snijega, najveći krivac su sve veće i radikalnije demonstracije u kojima su poljoprivrednici traktorima blokirali saobraćajnice širom Njemačke.

Pridružili su im se i željezničari i drugi nezadovoljni radnici, pa je Njemačka već skoro osam dana u potpunoj blokadi, zbog čega je onemogućen transport gotove robe iz tvornica Srpske u Njemačku, ali i dopremanje repromaterijala, dok tako loša bezbjednosna situacija utiče dodatno na privredu.

Predsjednik Izvršnog odbora Udruženja tekstila, kože i obuće Republike Srpske i tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” Banjaluka, Marinko Umičević potvrdio je da u posljednje vrijeme dolazi do smanjenja proizvodnje u domaćim tvornicama, značajno su smanjene narudžbe, te je istakao da je u “Bemi” proizvodnja smanjena za čak 30 odsto.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

– Pored klimatskih promjena koje ugrožavaju ovu industriju zadnjih godina, jer nema snijega i dugih zima, pa se zimska obuća slabo prodaje i traži, te pored inače manje posla u obućarskoj industriji, sada smo došli u situaciju da se suočavamo sa negativnim efektima višednevnih demonstracija i blokada puteva u cijeloj Njemačkoj – ističe Umičević.

Naime, kako dodaje on, trenutno ne mogu doći kamioni iz Njemačke u Banjaluku koji bi dovezli repromaterijal i odvezli robu koju je „Bema“ završila, tako da ulaze u veoma neizvjestan period za proizvodnju.

Umičević ističe da se predstavnici industrije tekstila, kože i obuće iz Republike Srpske nalaze u velikim problemima, te će na zajedničkom sastanku pokušati donijeti odgovarajuće pravce svog budućeg djelovanja, a veliku podršku i pomoć da lakše prevaziđu problem ove industrije koja zapošljava oko 14.000 radnika, očekuju od Vlade Republike Srpske, premijera Radovana Viškovića i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Očekuju da će imati razumjevanja i zajednički iznaći modele da se pomogne ova industrija, koja čini 24,2 odsto prerađivačke industrije Republike Srpske, što je skoro četvrtina ukupne prerađivačke industrije i dovoljno govori o značaju ove grane industrije, koja se apsolutno mora podržati na sve moguće načine.

– Ono što moramo naglasiti je činjenica da naše tvornice iz ove grane industrije ne mogu podnijeti najnižu platu od 900 KM, koja je izglasana pred kraj prošle godine. Da je to već ozbiljan problem i smetnja daljoj proizvodnji, potvrdili su nam mnogi naši inostrani poslovni partneri koji su osim smanjenja proizvodnje, najavili i mogućnost preseljenja svoje proizvodnje u Federaciju BiH, gdje je minimalna plata značajno niža nego sada u Srpskoj i iznosi 619 KM – tvrdi Umičević.

On kaže da se to ne smije dozvoliti i zato očekuje sastanak kod Dodika da još jednom iznesu svoje argumente i pokušaju dogovoriti da iznos najniže plate u Srpskoj bude značajno manji nego što je to sada.

Pročitajte još

To se mora promjeniti, jer je taj iznos od 900 KM donesen dekretom, bez stručne analize. Sada se postavlja pitanje, šta je to najniža plata? – upitao je Umičević za portal banjaluka.net.

Prema Umičevićevim riječima, potrebno je dogovoriti novi model određivanja iznosa najniže plate u Srpskoj, te predložio da se vidi kako to regulišu zemlje u regionu, poput Hrvatske u kojoj najniža plata iznosi polovinu prosječne u posmatranoj godini.

Kako je rekao, oni u realnom sektoru plate mogu da povećaju samo većom produktivnošću i većim investicijama u opremu.

Umičević je ponovio da industrija tekstila, kože i obuće zapošljava oko 14.000 radnika, većinom ženske radne snage, gdje se rade takozvani poslovi dorade, ali se i pored toga uspije ostvariti proizvodnja od oko 450 miliona KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu