Društvo

Nasilje u porodici u ekspanziji: Srpska priprema novi zakon, a evo šta kaže ministar policije

Broj slučajeva nasilja u porodici i nad ženama je u ekspanziji. Neophodan je multidisciplinaran pristup ovom problemu kako bi se pomoglo i žrtvi i počiniocu, te spriječilo da se nasilje ponovi.

Nasilje nad ženama
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ovo je danas poručeno u Banjaluci na okruglom stolu o nasilju u porodici.

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan istakao da je Srpska napravila veliki korak u tom pogledu, jer je normativno regulisala tu oblast, te se sada svaki oblik nasilja u porodici tretira kao krivično djelo.

On je dodao da su se na taj način, ali i kampanjama koje realizuju duže vrijeme, žrtve osnažile da prijave nasilje u porodici, ali i da vjeruju policiji.

– Zato imamo i porast broja ovih krivičnih djela. Radimo mnogo na tome da žrtva ima povjerenja u policiju, jer je kod njih strah od nasilnika veliki – rekao je Karan.

On je istakao da rješavanje ove vrste krivičnih djela zahtjeva multidisciplinaran pristup, te da najvažniji segment predstavlja procjena nasilnika i žrtve.

Siniša Karan
FOTO: SRNA

– To je posebno i specifično krivično djelo, jer se štiti žrtva unutar porodice i porodica koju definišemo kao osnovnu ćeliju društva. Ta kompleksnost stavlja pred nas netipične i posebne zadatke rješavanje tog oblika kriminaliteta – rekao je Karan.

On je napomenuo da je okrugli sto “Nasilje u porodici – stanje, izazovi, moguća rješenja” prilika da se sagleda dosadašnja praksa, te procijeni na kojim poljima se može i više raditi.

Pročitajte još

– Obučenost i edukovanost policije za postupanje u slučajevima nasilja u porodici je veoma važna, te smo u Srednju školu unutrašnjih poslova kao obavezan uveli poseban predmet nasilja u porodici i vršnjačkog i maloljetničkog nasilja – rekao je Karan.

Pomoćnik ministra porodice, omladine i sporta Republike Srpske Jelena Kurtinović podsjetila je da je Vlada Srpske u oktobru donijela novi Nacrt zakona protiv nasilja u porodici i nad ženama, kojim se utvrđuju bolja prava žrtava i definišu odnosi u multisektorskom smislu.

– Cilj je da se na kvalitetniji i bolji način pristupi prevenciji, pomoći i zaštiti žrtve kako ne bi došlo do femicida, kao krajnjeg oblika nasilja – rekla je Kurtinovićeva.

Ona je dodala da je cilj i da se sistemski na efikasan način pomogne izvršiocima ovih krivičnih djela kako nasilje ne bi ponovili.

Kurtinovićeva je upozorila da je broj slučajeva nasilja u porodici i nad ženama u ekspanziji, te istakla da to predstavlja alarm za cijelo društvo da se aktivira i sistemski pristupi rješavanju ovog problema.

Okrugli sto organizuje Uprava za policijsko obrazovanje MUP u Centru za obuku u Zalužanima kod Banjaluke.

Na okruglom stolu, osim predstavnika MUP-a, učestvuju i predstavnici Ministarstva pravde Srpske, Ministarstva za porodicu, omladinu i sporta, Džender centra Vlade Srpske, sudova i tužilaštava, Fakulteta bezbjednosnih nauka, centara za socijalni rad, te predstavnici Fondacije “Udružene žene Banjaluka”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu