Tim s Kalifornijskog univerziteta kaže da je razlog tome spoj prisutan u crnom grožđu koji može uticati na razgradnju alkohola u organizmu. Riječ je o antioksidansu ili flavanolu, spoju poznatom kao kvercetin koji nalazimo u kožici grožđa.
– Ako se grožđe uzgaja na prostoru s više sunca, tada ono proizvodi više kvercetina. To znači da bi za ljude sklonije glavobolji konzumiranje skupljih, a ne jeftinijih crnih vina mogla predstavljati veći problem – kazao je jedan od istraživača, profesor Andrev Vaterhaus.
– Jeftine sorte grožđa uzgajaju se na velikim čokotima s više listova i ne dobijaju previše sunca, a visokokvalitetno grožđe se dobija s trsova s manje lišća i izloženije je sunčevim ultraljubičastim zracima. Velika pažnja pridaje se količini sunca koju grožđe dobija da bi se unaprijedila kvaliteta vina – pojasnio je on.
Mogući krivac
Nekoliko je pretpostavki o tome zbog čega se već pola sata nakon konzumiranja čak i manje količine crnog vina kod pojedinaca može pojaviti glavobolja.
Neki smatraju da su uzrok sulfiti – konzervansi koji se koriste za produženje roka trajanja i održavanje svježine vina, no obično je koncentracija sulfita veća u slađim vinima u odnosu na crna.
Premda su neki ljudi alergični na sulfite i znaju da ih moraju izbjegavati, malo je dokaza po kojima su oni uzrok glavobolje. Drugi mogući krivac je histamin koji se ćešće nalazi u crnim nego u bijelim ili roze vinima.
Histamin može prouzročiti proširenje krvnih žila u organizmu, što može podstaći glavobolju. No ni zato nema pouzdanog dokaza.
Razgradnja
Razgradnja alkohola u organizmu odvija se u dva koraka – alkohol se pretvara u toksičan spoj acetaldehid, koji zatim enzim za metabolizovanje alkohola (ALDH2) pretvara u neškodljivo sirće. Ako se ovo ne dodgodi, štetni acetaldehid se gomila i uzrokuje simptome.
– Kad kvercetin uđe u krvotok, organizam ga pretvara u drugačiji oblik koji se zove kvercetin glukuronid – kazao je profesor. S obzirom na to da kvercetin glukuronid ometa enzim koji pomaže u razgradnji alkohola, može prouzrokovati nakupljanje hemikalije koja se zove acetaldehid, a to opet može rezultovati mučninom i glavoboljom, prenosi BBC.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu