Politika

"Nazadovali smo samo u odnosu prema Rusiji" Vučić nakon predstavljanja izvještaja Evropske komisije o Srbiji

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre predao je večeras predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću Godišnji izvještaj Evropske komisije o Srbiji 2022.

"Nazadovali smo samo u odnosu prema Rusiji" Vučić nakon predstavljanja izvještaja Evropske komisije o Srbiji
FOTO: MARTIN DIVISEK/EPA

Nakon sastanka, medijima se najpre obratio Žiofre, a potom i Vučić.

– Mi smo u 2021. rast od 23,3 odsto u trgovinskoj razmjeri, a ove godine u prvih osam mjeseci imamo dodatih 28,3 odsto rasta trgovinske razmjene sa EU. To govori o saradnji sa EU. Više će Srbija da izvozi u EU u odnosu na druge entitete i zemlje Zapadnog Balkana – rekao je na početku Vučić, prenosi Blic.

Govoreći o izvještaju, predsjednik Srbije je napomenuo da je saglasan sa onim što je Žiofre govorio.

– Danas je naš novi usaglašenosti na 45,3 odsto. Ali to nije imalo veze sa Rusijom. Šta da radite kad oni svaki dan izlaze sa novim delaracija i rezolucijama protiv Ruske Federacije. Mi ni za jednu nismo glasali. Rekao sam Žiofreu da ćemo sve prijedloge uzeti u obzir kada su u pitanju sankcije Rusiji – naglasio je Vučić.

FOTO: PINK TV/SCREENSHOT
FOTO: PINK TV/SCREENSHOT

Prema njegovim riječima, ocjena EU za Srbiju je između trojke i četvorke.

– Nazadovali smo samo u jednoj oblasti, to je u odnosu prema Rusiji. A napredak je ako osuđujemo Rusiju svaki dan. EU želi da otvori klaster 3, mislim da nam to otvara mnogo prostora da sa svim ljudima iz Brisela nastavljamo da radimo na reformama. Dobro je što Srbija gradi dobre odnose sa svima, osim što su odnosi sa Hrvatskom zategnuti. Sa nekim zemljama imamo i najbolje odnose u novijoj istoriji – napomeno je.

Pročitajte još

Dodao je da Srbija nije izazivala nijednu krizu i naglasio je da se plaši da za Srbiju po pitanju dijaloga Beograda i Prištine i kosovskom problemu “neće biti dobrih vijesti u budućnosti”.

– Što se tiče Kosova, mi smo sebi zapržili čorbu kada smo donijeli odluku da se pregovori premjeste u EU i sad možemo Svetom Petru da se žalimo zbog toga. Oni ili posmatraju Kosovo kao nezavisnu državu ili bi da nas navode da je Kosovo nezavisna država. Ponekad se osmjehnem kada neki ocjenjuju ekonomiju koji su imali desetostruku nižu stopu rasta u Evropi – objasnio je predsednik.

Vučić je napomenuo još jednom da je izvještaj EK bio fer, iako nije saglasan sa svime.

– Nisu ništa slagali ni oko sankcija Rusiji, ni oko Kosova. Nisu bili nekorektni i hvala im za ovo. Rekao sam Žiofreu i Makronu, gledaćemo da napredujemo ka evropskom putu. Kada je u pitanju izvještaj, razmotrićemo svoju poziciju i da nastavimo sa napretkom u budućnosti. Nastavićemo da radimo na evropskom putu, možda će nešto da nas razumiju, možda neće da nas razumiju, ali nastavićemo da se trudimo. Shvatili smo sve poruke iz izvještaja – zaključio je Vučić.

– Doprinos Srbije na evropskom putu je proizvod kolektivnog rada. Mi smo uložili napore da budemo što objektivniji. Pokušali smo da definišemo prioritete – rekao je Žiofre.

On je podsjetio na istorijske trenutke u kojima je izvještaj predstavljen, pominjući rat u Ukrajini.

– Ovo svakako ima ogroman uticaj na sve u Evropi, kao i na politiku proširenja EU. U proteklih nekoliko meseci pre svega znate da su se Ukrajina, Moldavija i Gruzija, prijavile za status kandidata u EU. U julu smo otvorili pregovore sa Sjevernom Makedonijom. Danas je EK donijela odluka da se status zemlje kandidata odobri BiH. Sve to ukazuje na snažnu želju da se napreduje u politici proširenja i mislim da je ovo prilika da svi pokušaju da prevaziđu aktuelne izazove – objasnio je Žiofre.

Govoreći o izvještaju o napretku Srbije, napomenuo je da je Evropski parlament bio angažovanom u unapređenju izbornih uslova i da su izbori generalno bili mirni, kao i da je parlamentarna sloboda bila poštovana.

– Međunarodna zajednica je navela pojedine nedostatke, koji bi trebalo da se riješe za naredne izbore. Kada je napredak u pitanju, posebno naglašavam napredak pravosuđa uz ustavne promjene koje su se desile u januaru. Većina preporuka Venecijanske komisije je prihvaćena. Određen napredak je postignut u borbi protiv korupcije. Identifikovani su nedostaci koji bi trebalo da se prevaziđu. U borbi protiv organizovanog kriminala je ograničen napredak, broj optužnica i prvostepenih presuda je smanjen – navodi on.

Govorio je i o bezbjednosti novinara, napominjući da su formirane radne grupe, ali ključno pitanje je, navodi, da se zakonodavstvo ne sprovode u potpunosti.

– Bilo je nazadovanja kada je riječ o spoljnim odnosima. Srbija se nije uskladila sa restriktivnim mjerama protiv Rusije i preporukama EU o ovom pitanju. Srbija se pridružila EU u izvjesnom broju rezolucija i UN i evropskim. To je i pitanje naše zajedničke budućnosti. Mi kao EU računamo mnogo na Srbiju. Važno je da se usklade i da nam se pridruže – naglasio je.

Napominje da je EU najveći donator jer vjeruje da vrijedi ulagati u Srbiju budući da želi da zemlja bude “dio evropske porodice”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu