Politika

"NE FUNKCINIŠE PRAVNA DRŽAVA" Linta rekao da Hrvatska ne poštuje imovinska prava Srba

Predsjednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Miodrag Linta ocijenio je da u Hrvatskoj nije moguće da Srbi i srpske firme sudskim putem vrate i zaštite svoja imovinska prava, te da bi zbog toga EU trebalo da je suspenduje iz svog članstva.

"NE FUNKCINIŠE PRAVNA DRŽAVA" Linta rekao da Hrvatska ne poštuje imovinska prava Srba
FOTO: MEDIJA CENTAR BEOGRAD

Linta je ocijenio da je Aneks G Bečkog sporazuma o pitanjima sukcesije “mrtvo slovo na papiru” što se tiče povratka imovinskih i stečenih prava Srba iz Hrvatske i povratka imovine srpskih firmi u toj državi.

On je podsjetio da Hrvatska više od 15 godina od stupanja na snagu Bečkog sporazuma o sukcesiji odbija rješavanje imovinskih i stečenih prava srpskih povratnika, protjeranih Srba i drugih oštećenih građana i zbog toga sistematski opstruiše sprovođenje Aneksa G.

Linta je napomenuo da brojne činjenice potvrđuju da Hrvatska krši suštinske evropske vrijednosti kao što su jednakost, poštovanje prava manjina, zabrana diskriminacije na nacionalnoj osnovi i vladavina prava.

U Hrvatskoj nije moguće da Srbi i srpske firme sudskim putem vrate i zaštite svoja imovinska prava. Očigledno je da u Hrvatskoj ne funkciniše pravna država i zbog toga bi EU trebalo da je suspenduje iz svog članstva – kaže Linta.

Linta smatra da bi Vlada Srbije trebalo da formira stručni tim koji bi izvršio temeljnu analizu neriješenih problema koji se odnose na Aneks G i predložio diplomatske, političke i pravne mjere s ciljem njihovog rješavanja.

Ovaj stav Linta je iznio juče u Beogradu na međunarodnoj konferenciji o poštovanju preuzetih međunarodnih obaveza iz Aneksa G Bečkog sporazuma o pitanjima sukcesije, saopšteno je iz Saveza Srba iz regiona.

Sporazum su 2001. godine u Beču potpisali predstavnici SR Jugoslavije, BiH, Hrvatske, Makedonije i Slovenije, a stupio je na snagu juna 2004. godine nakon ratifikacije u parlamentima ovih država.

Bečki sporazum o sukcesiji sadrži sedam aneksa, od kojih je među najvažnijim Aneks G – “Privatna svojina i stečena prava”.

U tom aneksu se jasno i precizno kaže da će svim građanima i pravnim subjektima biti priznata, zaštićena i vraćena prava koja su imali na dan 31. decembra 1990. godine, a svi ugovori sklopljeni tokom rata pod pritiscima i prijetnjama biće proglašeni ništavnim.

Prema međunarodnom pravu i ustavima država nasljednica bivše Jugoslavije, međunarodni sporazumi ratifikovani u parlamentima imaju jaču pravnu snagu od domaćih zakona.

Međunarodnu konferenciju o poštovanju preuzetih međunarodnih obaveza iz Aneksa G Bečkog sporazuma o pitanjima sukcesije organizovali su Udruženje pravnika Srbije, Institut za uporedno pravo i Udruženje oštećenih pravnih lica “Oduzeta imovina”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu