Društvo

"Nećemo odustati od štrajka" Traže da se PLATE ZAPOSLENIH U PRAVOSUĐU usklađuju s rastom prosječne plate

Štrajk radnika u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci i, generalno, u institucijama pravosuđa Republike Srpske provodi se samo sa jednim ciljem i za posljedicu želimo samo jedno, a to je da ostvarimo naše zahtjeve i nećemo odustati.

Aleksandar Čavić
FOTO: SDS BANJA LUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT

Rekao je to za portal Srpskainfo predsjednik Štrajkačkog odbora Okružnog privrednog suda u Banjaluci, Aleksandar Čavić.

Istakao je da radnici koji su stupili u štrajk u institucijama pravosuđa zahtijevaju da se plate zaposlenih u pravosuđu usklađuju sa rastom prosječne plate u Republici Srpskoj. 

Osim toga, kako dodaje, traže da se iz Zakona o platama zaposlenih u institucijama pravosuđa Srpske brišu odredbe koje govore o tome da su naknade za topli obrok i regres uključene u iznos osnovne plate, te da se naknade za obračun minulog staža koje su umanjene vrate na raniji nivo.

– Takođe, tražimo da se iz Zakona o platama zaposlenih u institucijama pravosuđa Republike Srpske, u članu 8, odredba o naknadi u visini do 35 odsto osnovne plate za težinu prirode posla i posebne uslove rada briše iz Zakona, te da se reguliše Posebnim kolektivnim ugovorom – naveo je Čavić.

Naglasio je da postoji argumentacija za ovakve zahtjeve.

Radnik sa SSS u institucijama pravosuđa, kako objašnjava, ima platu od 1.168 KM. u koju su uključeni osnovna plata, topli obrok, regres i naknada za otežane uslove rada, dok radnici na koje se ne primjenjuju zakoni o platama imaju mjesečno primanje od 1.200 KM (minimalac 900 KM, topli obrok 230,92 KM i 75-108 KM regresa). 

Pročitajte još

– Dakle, referent sa SSS zaposlen u institucijama pravosuđa ima platu manju od nekvalifikovanog radnika – upozorio je Čavić.

Imajući u vidu sve veći odliv radnika u inostranstvo, kako kaže, postaje veoma teško naći obučene i kvalifikovane radnike.

– Podsjećamo da radnici u institucijama pravosuđa rade na krivičnim predmetima, rade u predmetima sa pritvorenim i osuđenim licima, rade na predmetima milionske vrijednosti, te je nivo odgovornosti izuzetno visok, a plata ni izbliza nije adekvatna – istakao je Čavić za Srpskainfo.

Dodao je da usklađivanje plata sa rastom prosječne plate nije nikakva posebnost i naglasio da se već  koristi u pravnom sistemu Republike Srpske, te je utvrđena za nosioce pravosudnih funkcija (sudije i tužioce) u skladu sa Zakonom kojim se njima utvrđuju plate.

Na pitanje da li će radnici „ići do kraja“ dobili smo zanimljiv odgovor.

– Shvatajući pitanje kao to da li ćemo ostati dosljedni i insistirati na ispunjenju naših zahtjeva, uvjeravam vas da hoćemo. Kao odgovorni ljudi, štrajk ćemo provoditi u skladu sa Zakonom o štrajku, odnosno na način da se obavljaju oni poslovi čiji bi prekid rada zbog prirode posla mogao da ugrozi život i zdravlje ljudi ili da nanese štetu velikih razmjera – objasnio je Čavić.

Radnici, kako ističe, neće odustati od štrajka jer se radi o zahtjevima koji su opravdani i čije je ispunjenje pravedno i ispravno.

– Mi nismo ušli u štrajk olako, nego poslije godinu dana pregovora, razgovora, iznošenja argumenata, javnog protesta i štrajka upozorenja. Dakle, nama nije preostalo ništa drugo, nijedan drugi instrument, nego da ostvarenje naših pravednih zahtjeva tražimo putem štrajka – zaključio je Čavić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu