Društvo

(VIDEO, FOTO) "Ucjenjuju i prijete, ali odustati nećemo, DOSTA JE VIŠE" Pravosuđe Srpske već 2 sedmice u blokadi, trpe privreda i građani, PRST SE UPIRE U JEDNU OSOBU

Sindikat pravosuđa Republike Srpske u štrajku je 13. dan, a administrativno- tehnički radnici, odnosno svi oni izuzev sudija i tužilaca koji su stub pravosuđa i bez čijeg rada se ne može, traže samo ono što im po zakonu pripada, a to su plate dostojne posla kojeg obavljaju.

štrajk radnika osnovnog suda u Banjaluci
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Obespravljeni i diskriminisani radnici sudske administracije svakodnevno dolaze u sudove i vrijeme provode u za to predviđenim prostorijama, ali njihova volja i upornost su svakoga dana sve jači.

Ucjenjuju nas i prijete kako ćemo biti plaćeni poput radnika koji su suspendovani, kako nije pametno ovo što radimo, ali odustati nećemo, dosta je više- gotovo jednoglasno pričaju štrajkači sa kojima smo razgovarali u više sudova u Srpskoj.

Štrajk u pravosuđu nije došao preko noći, jer su kako tvrde sindikalci, nadležni u Ministarstvu pravde RS i ministar Miloš Bukejlović o zahtjevima bili upoznati prije više od godinu dana, ali višemjesečno ignorisanje bila je kap koja je prelila čašu.

Pročitajte još

Zahtjevi administrativno- tehničkih radnika u pravosuđu Republike Srpske su jasni od prvog dana, a njima se traži da se prestane sa diskriminacijom u odnosu na nosioce pravosudnih funkcija, odnosno sudije i tužioce, pravo na regres i topli obrok.

Aleksandar Čavić
FOTO: SDS BANJA LUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT

Aleksandar Čavić, predsjednik štrajkačkog odbora Okružnog privrednog suda u Banjaluci ističe da radnici u pravosuđu Srpske koji su u štrajku, imaju platu manju od nekvalifikovanih radnika u javnim službama.

Mi vidimo da se nikada veći prihodi nisu ubirali od PDV-a i Poreske uprave RS. Dakle, ima i više sredstava nego što tražimo za ukupno oko 1.000 radnika. Sigurno nećemo odustati, kao što nismo ni prije 11 godina. Naši zahtjevi nisu došli preko noći, jer je prošlo 13 mjeseci od dana kada smo o njima upoznali Ministarstvo pravde RS- podsjetio je Čavić dodavši kako je sve više pravosudnih institucija u Srpskoj u štrajku, a posljednji podaci govore da se radi o njih 34.

Čavić ujedno upozorava da je pravosudni sistem pred kolapsom, jer posao koji u sudovima, tužilaštvima i Pravobranilaštvu RS rade administrativno- tehnički radnici nije više atraktivan kao ranije i daleko je komplikovaniji, a manje plaćen.

– Nekada se za jedno radno mjesto na konkursu prijavljivalo 30- 50 ljudi, a danas na 2 mjesta se prijave 4 kandidata, od toga se dva pojave na konkursu. Mislim da to ne vide oni koji bi trebali vidjeti i ako nastave da se na ovakav način odnose prema sudskoj administraciji prijeti nam potpuni kolaps za nekoliko godina- upozorio je Čavić.

U najvećem sudu u Republici Srpskoj, banjalučkom Osnovnom sudu, radnici borave u velikoj prostoriji i tu provode radno vrijeme u skladu sa zakonom tokom štrajka.

Svi su jednoglasni u stavu da odustati od svojih zahtjeva neće, te su izrazili nadu da će se nadležni u Ministarstvu pravde i resorni ministar udostojiti i udovoljiti im što prije kako bi se vratili svom poslu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu