Politika

"NEGATORI ISTORIJE" Koji kandidat za predsjednika Hrvatske je "bolji" za BiH

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane je, povodom 2. kruga izbora za predsjednika Republike Hrvatske, koji će se održati 5. januara, objavio analizu aktuelnih predizbornih događanja.

"NEGATORI ISTORIJE" Koji kandidat za predsjednika Hrvatske je "bolji" za BiH
FOTO: TANJUG/AP

Analiza pod nazivom „Predsjednički izbori u Hrvatskoj 2020: Hrvatska na svojevrsnoj prekretnici?“ obuhvata mnoge segmente izbora u Hrvatskoj, ali i dio koji se odnosi na komšijske države, među kojima je i  Bosna i Hercegovina.

Podsjećamo da su se u 2. krug izbora kao kandidati za predsjednika Republike Hrvatske plasirali Zoran Milanović (Socijaldemokratska partija Hrvatske SDP) i Kolinda Grabar Kitarović (Hrvatska demokratska zajednica – HDZ).

“Hrvatska izvozi probleme”

– Oba kandidata su samo mogući nastavak jedne samoubilačke hrvatske politike i možda je Miroslav Škoro bio moguća spasonosna formula za hrvatsku budućnost, neopterećen „velikim politikama“ i koji nije bio uvučen u ranija neprijateljstva prema susjedima. Teško da Hrvatska može promijeniti svoju spoljnu politiku, jer unutrašnji nagomilani problemi se rješavaju produciranjem spoljnih kriza, a u toj šizofrenoj politici prvi su na udaru komšije. Hrvatska svoje unutrašnjeprobleme izvozi u komšiluk – navodi se u analizi.

Dodaju da je, zbog ovakve spoljne politike, posebno prema BiH i indolentnosti naspram ruskog uplitanja u regiju i u Hrvatsku, Hrvatska  došla u fokus američke politike, ali i NATO.

Foto: Andrea Hanks, Official White House /Promo
Foto: Andrea Hanks, Official White House /Promo

– SAD očekuju snažnu podršku Hrvatske na putu BiH prema NATO-u i EU i očigledno je, da će američki fokus možda biti jedini korektivni faktor do sada pogrešne hrvatske politike – navedeno je u analizi između ostalog.

Naglašavaju da postoje dvije zajedničke individualne karakteristike predsjedničkih kandidata.

– I Kolinda Grabar-Kitarović i Zoran Milanović su tvrdokorni negatori nedavne hrvatske istorije, koji negiraju zločine počinjene tokom domovinskog rata od strane hrvatskih oružanih snaga i negatori agresivne politike Hrvatske i njihovog uzora Franje Tuđmana prema BiH. Oboje su izvori regionalnih nestabilnosti – rečeno je u analizi.

Pažnja zbog obavještajnih skandala

Analitičari smatraju, da će novi predsjednik Republike Hrvatske morati značajniju pažnju u svom radu posvetiti reformi obavještajno-bezbjednosnog sistema, koji sistemski djeluje na destabilizaciji Bosne i Hercegovine i rušenju Aleksandra Vučića u Srbiji i povezan je sa dijelom opozicionih političkih stranaka uključenih u taj projekt.

Pročitajte još

– I prema Bosni i Hercegovini nema nikakve suštinske razlike, jer i Grabar-Kitarović i donekle Milanović uslovno podržavaju formiranje trećeg entiteta i smatraju dio BiH svojim velikodržavnim plijenom ili projektom – navedeno je u analizi  IFIMESA.

Navode da u BiH Grabar-Kitarovićevu prati njena stranka HDZ, te da potrebno istaći da unutar SDP-a nema plebiscitarne podrške prema podjeli BiH i politici koju zagovara Milanović prema BiH.

Opasnost od migranata

– Dok zajednički ističu opasnost od migranata i islamizacije BiH, očigledno zajednički ne vide opasnost od „mekog“ ruskog utjecaja, ali i veoma „tvrdih“ milijardi evra koji se upumpavaju preko ruskih/hrvatskih banaka u Hrvatsku – navode oni.

Foto: D. S.-Klix/RAS Srbija
Foto: D. S.-Klix/RAS Srbija

Naglašavaju da je poznata činjenica da hrvatske bezbjednosno-obavještajne agencije nisu dovoljno angažovane na praćenju ruskog uticaja i tokova novca u Hrvatskoj.

– Tokom afere u vezi sa ubacivanjem migranata iz Hrvatske u BiH, koja je bila otkrivena u BiH preko donedavnog ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića (SDS), Hrvatska je uputila cirkularni dokument članicama NATO u kojem je najcrnjim scenarijem oblatila BiH i njene bezbjednosno-obavještajne agencije prikrivajući svoju ulogu u produkovanju obavještajnih afera u BiH – navodi se u analizi.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Navode da oba kandidata svoju spoljnju politiku grade na “opasnosti od tzv. islamskog terorizma koji, po njima, dolazi iz BiH i od navodne prijetnje koja dolazi od Srbije i predsjednika Aleksandra Vučića, dok druge prijetnje, čak i prema izvještajima hrvatskih obavještajnih agencija, i ne postoje.”

Upitan odnos Milanović – Dodik

– Jedina nepoznanica će biti odnos Zorana Milanovića prema hrvatskoj politici u BiH koja se trenutno najsnažnije oslanja na Milorada Dodika, odnosno da li bi Milanović podržao nastavak podjele BiH koju zdušno pokušavaju realizovati Dragan Čović i Milorad Dodik ili bi se vratio  izvornim postulatima hrvatskog SDP, koji nikada nije podržavao podjelu BiH – navode u analizi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu