Društvo

“Nekada se radi o životu ili smrti” Mostarski skakači spasavaju turiste od Neretve

U BiH su tropske vrućine zbog kojih građani i turisti osvježenje pronalaze na obližnjim kupalištima. Kako bi se smanjio broj nesreća i tragičnih ishoda, stručnjaci pozivaju na oprez.

Plivač, kupanje
FOTO: N1/SCREENSHOT

Veći broj gostiju, znači i veći broj intervencija, pa tako u gradu na Neretvi, članovi Kluba skakača u vodu “Mostari” dnevno bilježe dvije do tri intervencije spasavanja na vodi, koje na svu sreću završavaju uspješno.

Pročitajte još

I dok živa na termometru raste, raste i broj kupača na rijekama. Od ranih jutarnjih pa do kasnih večernjih sati, na Neretvi rashlađenje traže brojni turisti, ali i lokalno stanovništvo – bilo da je riječ o plivanju ili skoku sa Starog mosta i obližnje skakaonice. S obzirom na to da je riječ o nepredvidivoj, brzoj i vrlo hladnoj rijeci, turisti su svjesni mogućih rizika, ali adrenalin i visoke temperature u kombinaciji sa neadekvatnom pripremom često dovedu do neželjenih posljedica.

– Voda je jako hladna i brza, samo smo malo ušli da se rashladimo , ne udaljavamo se previše. Jako je toplo i zato smo ovako rano došli da se kupamo – kaže Simon, turista iz Danske.

Zbog neopreznih turista, skakači i turistički radnici svake godine imaju pune ruke posla. Iako nije u njihovoj nadležnosti, spasavanje ljudskih života njihova je svakodnevnica.

– Na dnevnoj bazi imamo barem dvije ili tri takve intervencije, nekad je to manje strašno, nekad se radi o životu ili smrti, tako da su skakači tu isto spasilačka služba u toku ljetnog perioda – kaže Adela Gosto, članica Kluba skakača u vodu “Mostari”.

Najčešći uzrok utapanja je ljudsko ponašanje, kažu stručnjaci, a prva najčešća greška koja se pravi je skok u hladnu vodu bez ikakve prethodne pripreme, posebno nakon dužeg izlaganja suncu.

– Sunčaju se na plus 30 ili 40, pa poslije sat vremena ležanja skaču u vodu ili piju ledeno piće. Ako ostanu na suvom, tu im i dalje možemo pomoći. Kada se to dogodi u vodi poslije skoka, imamo veliki broj utapanja izazvanih srčanim zastojem. Ako ste se sunčali – nemojte naglo skakati u vodu, to je veliki faktor rizika –  objašnjava Andrea Jurić, doktorka opšte medicine.

Utapanje traje svega nekolika minuta te je stoga brzina djelovanja najvažnija u spasavanju ljudskog života, prenosi N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu