Tokom akcije, koja je završena krajem prošle sedmice, izvađeno je ukupno 8.300 metara kubnih otpada, što je znatno više od prosječnih godišnjih količina koje se obično kreću između 100 i 1.000 metara kubnih, stoji u saopštenju Elektroprivrede BiH.
– Razvrstavanjem otpada utvrđeno je da PVC čini oko 5 odsto, dok preostalih 95 odsto otpada dolazi iz organskog materijala. U akciji čišćenja angažovani su ljudski i tehnički resursi Elektroprivrede BiH, koja je odmah nakon uspostave putne komunikacije prikupila oko 4.000 metara kubnih otpada, uključujući 500 metara kubnih iz akumulacije Hidroelektrane Salakovac – dodaje se u saopštenju.
Uz pomoć Agencije za vodno područje Jadranskog mora i dodatnih sredstava osiguranih od Elektroprivrede BiH, uklonjeno je još 4.300 metara kubnih otpada. U vanrednu situaciju uključile su se i Federalna vodna inspekcija, Vlada Federacije BiH, te Ministarstvo turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanskog kantona.
– U narednom periodu planirano je čišćenje akumulacije uz branu Hidroelektrane Jablanica, ali ovaj proces je trenutno otežan zbog niskog nivoa vode. Iako je značajan broj institucija iskazao interes za pomoć, jedini međunarodni doprinos stigao je od njemačke organizacije Evervave, koja je krajem akcije uputila čamac za čišćenje. Međutim, njegov učinak bio je ograničen zbog malog kapaciteta i specifičnog načina rada – navedeno je u saopštenju.
Hidroelektrane na Neretvi u redovnim okolnostima uspješno obavljaju zadatak uklanjanja plutajućeg otpada, koristeći vlastite specijalne čamce i vanjske izvođače za transport i zbrinjavanje otpada, piše Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu