Priština, kako navodi Ramuš Tahiri, u izjavi za Gazeta Blic, nije ostvarila očekivanja u vezi sa viznom liberalizacijom, zatim, kako kaže, nisu dobijeni “osuda i sankcije” za navodne zločine koje su Srbi počinili tokom rata na Kosovu, a takođe, nije izvršen ni pritisak na Beograd i pet zemalja EU da priznaju kosovsku nezavisnost.
Posebno, kaže Tahiri, razočarava napetost između Hašima Tačija i Ramuša Haradinaja, koja je bila očigledna, a jedini uspjeh samita je to da je održan i da su se na jednom mjestu ponovo našli “lideri država Zapadnog Balkana”, koji se već dugo nisu sastajali.
Taulant Kreiziju smatra da je vizna liberalizacija izostala samo zbog ponašanja predstavnika prištinskih institucija i nedostatka borbe protiv organizovanog kriminala an Kosovu.
Kreiziju, koji je i savjetnik za evropske integracije, kaže da su Tači i Haradinaj politizovali ovaj proces zarad ostvarivanja političkih poena i osvajanja glasova na izborima, a što je samo dovelo do povećanja frustracije građana.
I za Imera Muškolaja je nedobijanje vizne liberalizacije razočaravajuće.
Komentarišući Tačijeve izjave i njegov dvočasovni razgovor sa američkom ambasadorom u Njemačkoj, Muškolaj kaže da se takvo ponašanje ne može smatrati prikladnim, s obzirom da su oni u Berlin otišli na poziv Merkelove i Makrona, mada i on vjeruje da SAD imaju ključnu ulogu u procesu dijaloga i postizanju finalnog sporazuma.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu