Ova mlada, talentovana i nevjerovatno obrazovana novinarka čitaocima je približila nauku i naučna dostignuća, jer o ovoj ozbiljnoj temi piše nadahnuto i lepršavo. Jelena je zaslužna i za razbijanje brojnih teorija zavjere i nenaučnih narativa o korona virusu i štetnosti vakcina.
Jelena je frilens naučna novinarka, koja piše za “Glas Amerike”, te na platformama “Quantum of Science” i “Vakcine.ba” iz Bosne i Hercegovine.
Nagradu je osvojila za istraživačke članke u kojima je analizirala kako su vlade reagovale na sumnjive lijekove za liječenje Covid-19 virusa, te do čega je dovela preslaba regulacija terapije matičnim ćelijama.
Pisala je i o uznemiravanju naučnih novinarki i novinara na Balkanu, pa je i taj njen rad nominovan za nagradu.

Jelena Kalinić jedna je od najaktivnijih naučnih novinarki na Balkanu i jedna je od rijetkih koji se bave kompleksnim pitanjima nauke, uticaja nauke na društvo ali i uticaja društva na nauku.
Odrasla je u Sarajevu u ratu i već kao djevojčica je znala da je nauka njena sudbina: dijelom zato što potiče iz porodice intelektualaca, jer je njen djeda bio preprektor Univerziteta u Sarajevu, a dijelom i zato što je od malena bila radoznala djevojčica.
Dok se od granata krila u podrumu čitala je naučne enciklopedije i učila latinske nazive biljaka i životinja.
Diplomirala je na dva fakulteta. Prvo je završila biologiju na Prirodno matematičkom fakultetu, kao jedna od najboljih studentkinja.
Potom je diplomirala ruski jezik i književnost. Kako je rekla u jednom intervjuu, prvo je tim putem krenula da bi naučila jezik svoje bake Ruskinje, a potom ju je privukao i pogled na svijet iz ugla umjetnosti, što je drugačije od naučne perspektive.
– Prevođenje jezika nauke na jezik javnosti je moja misija i moja ljubav i mislim da ću se time baviti do kraja života – rekla je ranije Jelena Kalinić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu