Svijet

Ni mafija više nije kao što je bila: Kriminal u Italiji više ekonomske prirode, manje ubistava

Ni mafija nije kao što je nekada bila, mijenja se i prilagođava promjenama u društvu.

Ni mafija više nije kao što je bila: Kriminal u Italiji više ekonomske prirode, manje ubistava
FOTO: TINO ROMANO/EPA

Ovo je sažetak izvještaja o stanju organizovanog kriminala u Italji, u prvoj godini pandemije kovida 2020, koji je parlamentu dostavila Direkcija za borbu protvi mafije, a čije detalje prenose italijanski mediji.

Prema izvještaju, u drugoj polovini 2020 godine smanjen je broj ubistava i gangsterskih obračuna bandi, ali zahvaljujući njihovoj preduzetničkoj sposbnosti i orgromnom kapitalu sa kojim raspolažu porastao je uticaj i inflitracija organizovanog kriminala u ekonomiji, koruptivnim aferama u javnoj administraciji, piše u izvještaju.

Organizovani kriminal nije više ograničen samo na južne dijelove Italije, već je prodoro i raširio se na cijeloj nacionalnoj teritoriji, a svoje “filijale” je kao pipke proširio je na mnoge evropske i zemlje u svijetu.

Globalno najraširenija je Ndrageta, koja je lider u rasturanju kokaina i uspješno povezana sa narko kartelima Južne Amerike, ali i sa političarima, preduzetnicima i osobama koje se bave raznim vidovima slobodne profesije.

Pročitajte još

U godini pandemije kovida19, 2020. kriminalne organizacije su još više prodrle i kapilarno se raširile u ekonomski i socijalni život društva, a to su im olakšali javni službenici, o čemu govori podatak da je u 46 italijanskih opština lokalna vlada raspuštena zbog inflitracije kriminalnih organizacija.

Druga mafijaška organizacija Koza Nostra” i dalje svoje uporište ima na Siciliji i bavi se svojim tradicionalnim poslovima: lihvarenjem, rasturanjem droga, kontrolom kockarskih igara i sve više prodire u zone finansirane javnim novcem, kao što je poljoprivreda i proizvodnja obnovljive energije.

Regija Kampanja pored svoje”tradicionalne Kamore se suočava sa porastom takozavanih bejbi gang, kriminalnih grupa maloljetnika koje su često protagonisti ekstremnih formi urbanog gangsterizma.

Pored svojih, Italija se suočava i sa uvezenim, kriminalnim organizacijama došljaka.

Nigerijske kriminalne organizacije kontrolišu prostituciju i trgovinu ljudima, a sve povezano sa crnom magijom koja je dio tradicije Nigerije. Albanski kriminalci, u saradnji sa italijanskim partnerima, kontrolišu rasturanje droge na malo, rumunske mafije svoju kriminalnu djelatnost koncentrišu na trgovinu ljudima za rad u poljoprivredi i prostituciji.

Prema izvještaju, mafijaške organizacije su se prilagodile i prihvatile mogućnosti koje pruža globalizovani svijet, između ostalog isplatu i prenos novca u takozvani kripto valutama, kao što je Bitkoin i Monere, čije tokove za sada nije moguće kontrolisati niti pratiti kao što je to moguće putem tradicionalnog bankarstva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu