Kultura

Ni oni nisu bez greške: Krase ih Oskari, ali nelogičnosti su zastupljeni u ovim poznatim filmskim ostvarenjima

Bilo da je riječ o holivudskim blokbasterima ili nekim filmovima srednje produkcije, čak i kada u rukama imate najbolji scenario, najbolje režisere i čitav niz profesionalaca oko sebe, greške su neminovne.

Danijel redklif
FOTO: EMERGENCY AWESOME/ YOUTUBE/SCREENSHOT/

Neke su vizuelne i skoro pa neprimjetne, neke istorijski neuklopljive, a neke prosto nelogične. Spisak je predugačak, jer ko radi taj i griješi, a mi vam donosimo samo neke od njih.

Pročitajte još

Serijal ”Hari Poter”

Godine stvaranja i osam dijelova filma morali su da uzmu svoj danak pa da se i u čuvenom “Hariju Poteru” provuče pokoja greška. Neke su male i nevažne, dok neke obožavaoci ove sage smatraju kardinalnim. Jedna od možda najvećih bila bi ta što dječak koji je preživio nema oči svoje majke kao što mu svi, koji su poznavali Lili, kroz cijeli serijal govore.

Naime, u filmu “Hari Poter i relikvije smrti 2” pojavljuje se Harijeva majka kao dijete. Djevojčica koja je glumi ima tamne oči, dok glumac Danijel Redklif ima plave. U knjigama Hari i Lili imaju zelene oči, što nije bilo moguće prenijeti na film zbog Danijelove loše reakcije na sočiva. Od onih sitnijih propusta mogu se vidjeti sjedišta na metlama u filmu “Hari Poter i dvorana tajni”, onda peškir koji čas pokriva samo Harija, onda Harija i Hermionu, pa ponovo samo Harija u dijelu “Hari Poter i vatreni pehar”, mijenjanje Dadlijevog šortsa u nastavku “Hari Poter i Red feniksa”.

“Titanik”

Čak i jedna od najomiljenijih ljubavnih priča sa 11 Oskara ima pregršt grešaka iza sebe. Jedna od njih je jezero Visota, koje Džek pominje u svojoj priči kada Rouz hoće da se ubije. Naime, to je vještačko jezero nastalo je 1917. godine, a “Titanik” je plovio i potonuo 1912. godine.

Pravi “Titanik” plovio je na jugozapad, dok položaj sunca, u sceni gdje Džek uči Rouz kako da pljuje, pokazuje da filmski “Titanik” plovi na sjeverozapad. Kada Rouz stiže u Njujork, gleda u Kip slobode i vidimo dobro poznatu zelenu boju i zlatni plamen, ali davne 1912. godine Kip slobode je bio bliži originalnoj braon boji. Postavljen je 1886. godine i trebalo je više od 35 godina da promijeni nijansu. A zlatni plamen zapaljen je tek 1986. godine za stogodišnjicu.

Franšiza “Spajdermen”

Od 2002. godine snimljeno je osam filmova o superheroju Spajdermenu, a čini se da skoro svaki od tih dijelova ima poneku grešku. U prvom filmu jedna od najozloglašenijih grešaka je zamjena glumca Tobija Megvajera s lutkom u sceni kada Piter Parker spasava Meri Džejn nakon prvog susreta s neprijateljem Zelenim Goblinom, piše Kurir.

U “Spajdermenu” iz 2019. godine Piter i njegovi drugovi napuštaju Veneciju autobusom. A poznato je da motorna vozila, pogotovo autobusi, nisu dozvoljena u turističkom centru Venecije, jer ne bi mogli da se kreću kroz kanale i uske ulice. U filmu “Nevjerovatni Spajdermen 2” Piter i Gven su na Bruklinskom mostu. Oni stoje na vrhu metalnog globusa, na vrhu mosta, dok gledaju Njujork. U stvarnosti ovi globusi ne postoje, vrh Bruklinskog mosta je potpuno ravan.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu