Iz našeg ugla

Nije svačije da se bori

“Blokada Gazele: Studenti na mostu, blokade i u Novom Sadu i u Nišu”, “Najmasovnija mirna šetnja u Zenici: Građani izašli na ulice zbog inflacije, poskupljenja i drugih problema”, “Bojkot trgovina u Hrvatskoj: Potrošnja u tri sedmice pala za 108 miliona evra”, “Došli smo da pružimo podršku mladima, da istraju u borbi za bolje sutra”, “Studenti iz Banjaluke odali počast za 15 nastradalih u Novom Sadu”…

Nije svačije da se bori
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Kad ovo pročitate, kakve su vam emocije? Podržavate? Nadate se? Smiješno vam? Što bi tuđa borba bila vaša?

U svijetu punom političkih nesuglasica, društvenih nepravdi i ekonomske nesigurnosti, često se čini da se glas svakog pojedinca gubi u moru buke. A, onda, onima koji se usuđuju da progovore, izlaze na proteste i na ulice, brzo se pridruže drugi. I, naravno da uvijek ima onih koji ne vjeruju u značaj tih borbi ili im smeta što se dešava.

“Neka se fokusiraju na učenje, bolje im je da studiraju”. Koliko ste puta čuli sličnu rečenicu od početka studentskih blokada u Srbiji, pa onda i okupljanja banjalučkih studenata?

Pročitajte još

Koliko ste puta čuli da “protesti ništa ne mijenjaju”, ali je pravo pitanje šta ako mijenjaju?! Skeptici i oni koji se ne slažu sa bilo kakvim okupljanjima često se povode idejom da ništa ne može biti drugačije, da je sistem nepromjenjiv, a da je izlazak na ulice samo prolazna bura.

I uvijek se smatra da je to direktan udar na sistem. Protesti nisu samo akt otpora, oni su i akt nade – i to je ono što mnogi zaboravljaju.

Nema ničeg lošeg u vjerovanju da stvari mogu da se mijenjaju, da se borba isplati, i da ulice, kad su pune ljudi koji vjeruju u promjene, zaista mogu donijeti razliku. Možda se za nekog sve to čini kao bespotrebna galama, ali promjene uvijek počinju od onih koji se ne boje da progovore i koji vjeruju da nešto može da bude bolje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu