Magazin

Nije uvijek PRIRODNO kao što izgleda: Kako da znate da li je paradajz PUN PESTICIDA

Paradajz je jedna od najpopularnijih vrsta povrća, ali i jedna od najizloženijih hemijskom tretmanu. Iako se na prvi pogled čini kao zdrav izbor, potreban je oprez.

paradajz
FOTO: PHOTOMIX COMPANY/PEXELS

Paradajz se često uzgaja korišćenjem vještačkih sredstava za ubrzanje rasta, poboljšanje izgleda i produženje roka trajanja. Iz tog razloga, nije svaka crvena kora znak kvaliteta.

Veliki dio paradajza na tržištu rezultat je tretiranja pesticidima, koji mogu ostati na plodovima i nakon pranja. Zato je ključno da znate sami da procijenite šta je prirodno, a šta nije.

Pročitajte još

Oblik i boja

Paradajz koji je iste veličine kao svi ostali, potpuno gladak i bez nedostataka često nije prirodan. Priroda rijetko stvara savršene oblike i veličine. Ako je svako voće skoro kopija drugog, to je znak da su u proizvodnji korišćene hemikalije.

Takođe pogledajte unutrašnjost. Ako isiječete paradajz i primijetite žute mrlje ili promijenjeno jezgro, to može značiti da sadrži ostatke pesticida. Zdrav i prirodno zreo plod je crven i spolja i iznutra, bez mrlja ili sumnjivih promjena boje.

Dodir i miris su pouzdani pokazatelji

Prirodno zreo paradajz ima izrazitu, blago slatku i zemljanu aromu. Ako miris skoro da i ne postoji ili djeluje vještački, to može biti znak da je uzgajan u kontrolisanom okruženju korišćenjem sredstava koja inhibiraju prirodno sazrijevanje.

Dodirnite ga. Ako je paradajz previše tvrd, skoro gumast, onda vjerovatno nije sazreo na biljci, već u vještačkim uslovima. Lagana mekoća i prirodna tekstura su pouzdaniji pokazatelji autentičnosti.

Ne tražite savršenstvo, tražite autentičnost

Najprirodnije voće često izgleda manje privlačno. Ako paradajz ima neke nepravilnosti, male brazde, fleke ili neujednačenu boju, to može biti pokazatelj da je uzgajan bez pretjeranog prskanja. Takav paradajz može izgledati manje „savršeno“, ali je često bolji po ukusu i kvalitetu.

Pakovanje

Voće koje je presavijeno u plastiku i zatvoreno u foliju gotovo je uvijek dio masovne proizvodnje. Tamo se više pažnje poklanja kvantitetu nego kvalitetu. Ako želite prirodnije voće, izaberite one koje su rastresite, možda sa malo zemlje ili nisu potpuno očišćene – to je često dobar znak da su uzgajani bez pretjerane obrade.

Izbor je u vašim rukama

Iako izgled ubjeđuje mnoge ljude, dobro je osloniti se na druga čula. Provjeravajte dodirom, posmatrajte unutrašnjost, vjerujte svom nosu, prenosi Krstarica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu