Svijet

“NISAM SE TRUDIO DA SAKRIJEM STVARI” Nakon 30 godina uhapsili serijskog ubicu

Jedan Južnokoreanac priznao je u ponedjeljak na sudu da je prije tri decenije ubio 14 žena i djevojaka u jednom od najpoznatijih slučajeva serijskih ubistva u toj zemlji i dodao kako je iznenađen što nije uhvaćen ranije, piše CNN.

“NISAM SE TRUDIO DA SAKRIJEM STVARI” Nakon 30 godina uhapsili serijskog ubicu
FOTO: M. MILAKOVIĆ/RINGIER

Li Čun ubistva je priznao Jonu, jedinoj osobi koja je ikada osuđena za bilo koje od tih zločina.

– Nisam mislio da će ovi zločini biti zauvijek pokopani – rekao je Li (57) na sudu u južnokorejskom gradu Suvonu.

On je prošle godine policiji priznao ubistva, ali ovo je prvi put da je o njima javno govorio.

Godinama niko ubistva nije riješio

Jun, čije puno ime i prezime nije objavljeno zbog zakona Južne Koreje koji štiti privatnost osumnjičenih i kriminalaca – pušten je 2008. godine, nakon što je proveo 20 godina u zatvoru zbog silovanja i ubistva djevojčice (13). To ubistvo jedno je od deset koja su se dogodila između 1986. i 1991. godine, a koja su poznata kao ‘ubistva iz Hvaseonga’, nazvana po području na kojem su se dogodila.

Decenijama je devet drugih ubistava ostalo neriješeno, a slučajevi su ponovno dospjeli u fokus javnosti u ‘Sjećanjima na ubistvo’, filmu reditelja ‘Parazita’ Bong Džun Hoa iz 2003. godine.

Prošle godine policija je pokrenula istragu nakon što su novi DNK dokazi povezali Lija s nekim od ubistava. Jonu, koji je godinama protestovao tvrdeći da je nevin, odobreno je ponovno suđenje, na kojem njegovi advokati pokušavaju da ponište osuđujuću presudu.

Na ponovljenom suđenju u ponedjeljak, Li je rekao da je, kad ga je u vrijeme ubistava policija ispitivala, na sebi imao sat jedne od žrtava. Međutim, policija ga je gnjavila samo zato jer kod sebe nije imao ličnu kartu – nakon čega je ubrzo pušten na slobodu.

– Još uvijek ne razumijem zašto nisam bio osumnjičeni. Oko mene su se dogodili zločini i nisam se trudio da sakrijem stvari, pa sam mislio da ću biti lako uhvaćen. Bilo je stotine policijaca. Stalno sam nailazio na detektive, ali uvijek su me pitali za neke ljude oko mene – rekao je on.

Li je rekao da nije imao razloga da ubije 13-godišnjakinju, a dok je opisivao kako ju je ubio, nije pokazivao osjećanja.

– Bio je to impulsivan čin – rekao je na sudu.

-Dodao je da je čuo od nekoga da je osoba s invaliditetom uhapšena, ali da nije znao zbog čega, jer je on počinio mnogo zločina. Li se izvinio članovima porodica svojih žrtava, i Jonu.

– Čuo sam da je istraga sprovedena nad mnogim ljudima i da su nepravedno stradali. Želeio bih da se izvinim svima njima. Došao sam, svjedočio i opisao zločine u nadi da će žrtve i njihove porodice pronaći utjehu kad se istina otkrije. Ostatak života ću se kajati – rekao je Li.

Li je u zatvoru od 1994. godine, gdje služi doživotnu kaznu zbog silovanja i ubistva svoje rođake. Za slučajeve iz Hvaseonga, Li ne može biti krivično gonjen jer su slučajevi zastarili.

Brutalna policijska istraga

U vrijeme kad su se ubistva dogodila, Hvaseong je bio ruralno područje u kome je živjelo oko 226.000 ljudi rasutih po brojnim selima. Nasilna kriminalna djela nisu bila česta u tom području. Policija je uložila silnu energiju u pronalazak serijskog ubice, za što je potrošeno i više od dva miliona radnih dana – što je rekord za dužinu i opseg neke istrage u Južnoj Koreji.

Više ljudi, uključujući Jona, koji šepa zbog dječje paralize i nije završio osnovnu školu, optužili su policiju da ih je tokom istrage mučila.

Pročitajte još

U julu šef policijske uprave te provincije, Giongi Nambu Bae Jongju priznao da je policija tokom početne istrage 1989. godine napala Jona i prisilila ga na lažno priznanje. U službenim dokumentima zabilježeno da je svjedok bio prisutan tokom Jonovog priznanja – ali je Bae rekao da to nije bio slučaj, prenosi Telegraf.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu