Kao što se pokazalo na izborima 2016. godine, kada je Tramp pobijedio Hilari Klinton iako je imao manje glasova od nje, ključ za pobjedu na američkim predsjedničkim izborima je sistem elektorskog koledža. Riječ je o ustavnom sistemu 18. vijeka prema kome svaka država bira svoje predstavnike (elektore), kako bi glasali za kandidata koji je dobio većinu glasova u toj državi. Broj elektora u svakoj državi jednak je broju njenih predstavnika u Kongresu.
To znači da savezne države se većom populacijom imaju više elektorskih glasova, a one sa manjom manje. Da bi predsjednički kandidat odnio konačnu pobjedu na izborima, on mora da dobije većinu, odnosno najmanje 270 elektorskih glasova.
Na Trampovu žalost, šanse da se u novembru dokopa 270 elektorskih glasova, neophodnih za osvajanje drugog mandata, trenutno su vrlo male, prenosi Blic.
Prošle nedjelje Ejmi Valter i Nil Silver, dvoje najpoznatijih političkih prognostičara u Americi, objavili su ažurirani pogled na izbornu mapu, a ono što se na njoj vidi nikako nisu dobre vijesti za aktuelnog predsjednika.
Sa nešto manje od pet mjeseci do izbora, Bajden može da računa na 248 sigurnih ili vrlo vjerovatnih elektorskig glasova, a Tramp na samo 204, prenosi CNN. Da bi pobijedio Bajden mora da pridobije samo 26 odsto kolebljivih država. To znači da mu je do pobjede otvoren širi put, dok sa druge strane Tramp nema pravo na grešku.
Ako elektori iz, za sada, neodlučnih država budu glasali kao i prije četiri godine, Bajden će osvojiti 368 glasova, nasuprot Trampovih 170. Valterova i Silver naglašavaju da Tramp i dalje ima vremena da situaciju preokrene u svoju korist, ali da se za sada čini da bivša republikanska uporišta poput Arizone, Sjeverne Karoline i Teksasa, polako naginju ka Bajdenu. Takođe, nekada demokratske države u kojima je Tramp pobjedio 2016. godine, ove godine se najverovarnije vraćaju u demokratsko okrilje.
Sve to daje Bajdenu više otvorenih puteva do 270 elektorskih glasova koji su mu potrebni da postane 46. američki predsjednik. Putovi i dalje postoje za Trampa, naročito ako uspije da osvoji Pensilvaniju, Mičigen i Viskonsin, istovremeno održavajući “status kvo” u ostalim državama, ali se oni sa svakom novom nedjeljom sve više pretvaraju u uske staze i ćorsokake.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu