Politika

NISU OSTALI DUŽNI TRAMPU „Amerika je dužna da brani Crnu Goru PO CIJENU TREĆEG SVJETSKOG RATA“

Crna Gora se neočekivano našla u centru svjetske pažnje nakon što je predsjednik SAD Donald Tramp upitan da li bi SAD poslala vojnu pomoć toj zemlji u slučaju napada.

NISU OSTALI DUŽNI TRAMPU „Amerika je dužna da brani Crnu Goru PO CIJENU TREĆEG SVJETSKOG RATA“
FOTO: JIM LO SCALZO/EPA

Tramp je u intervjuu za “Foks Njuz” bacio sumnju na američku spremnost da brani Crnu Goru, najnoviju članicu Sjevernoatlantske alijanse (NATO), nazivajući građane Crne Gore “snažnim” i “agresivnim” i nagovještavajući da bi njihova agresivnost mogla da uvuče SAD u Treći svjetski rat zbog NATO klauzule o uzajamnoj bezbjednosti sadržane u članu 5 NATO sporazuma, piše Blic.

Prema članu 5 NATO sporazuma, napad na jednu članicu te alijanse se smatra napadom na cijelu alijansu. Cilj člana 5 je odbrambeni i treba da odvrati potencijalne napadače na članice Sjevernoatlantske alijanse.

Za vrijeme Hladnog rata, najveća briga NATO je bio Sovjetski savez, ali su posljednjih godina ruske akcije u istočnoj Evropi u centru pažnje Alijanse. Ukrajina i Gruzija, dvije države na koje je Rusija izvršila invaziju protekle decenije, nisu članovi NATO, piše CNN.

Naša klauzula o kolektivnoj odbrani, član 5, je bezuslovna i čelična, što znači da je napad na jednu članicu NATO – napad na sve. Predsjednik Tramp je jasno stavio do znanja da su SAD u potpunosti posvećene NATO-u i naš savez je jači nego ikad – rekao je jedan zvaničnik NATO za CNN.

Foto: Christian Bruna/EPA
Foto: Christian Bruna/EPA

Crna Gora je najnoviji član NATO i priključila se savezu 2017. godine, što je prva ekspanzija Alijanse od 2009. godine, kada su su joj se pridružile Albanija i Hrvatska.

Kako je NATO savez zasnovan na ugovorima, dodavanje novih članova zahtijeva odobrenje članstva i u Senatu SAD, pa je članstvo Crne Gore podržala velika dvostranačka većina. Tramp je takođe potpisao odobrenje ulaska zemlje u NATO ubrzo nakon toga.

Strateška lokacija Crne Gore na Jadranskoj obali osigurala je da čitava obala bude sastavljena isključivo od članica NATO.

Uprkos tome što ima malu vojsku, samo oko 1.500 vojnika, Crna Gora je aktivna učesnica misija NATO.

Trenutno ima 20 crnogorskih vojnika koji služe u Avganistanu kao dio misije za obuku pod vođstvom NATO.

Član 5 je aktiviran samo jednom do sada, kada su SAD napadnute 11. septembra. To je dovelo do najveće operacije NATO, u Avganistanu.

Crna Gora izdvaja 1,58 odsto svog BDP na odbranu, čime ne ispunjava preporučeni cilj NATO članica od dva odsto. Međutim, zemlja planira da dostigne taj cilj do 2024. godine u skladu sa obećanjima koja su dale sve članice Alijanse na samitu u Velsu 2014.

Pročitajte još

Tramp je više puta kritikovao članice NATO zbog nedovoljnog trošenja novca na odbranu.

Ovo nije prvi put da je Trampova interakcija s Crnom Gorom izazvala pažnju javnosti i kritike. Tako je na prošlogodišnjem samitu NATO Tramp pred kamerama gurnuo premijera Duška Markovića s puta neposredno prije zajedničkog fotografisanja.

Premijer Crne Gore je u srijedu umanjio značaj komentara Trampa, dok je odgovarao na pitanja u parlamentu.

– Tramp je rekao da je crnogorski narod hrabar i da ne želi da se građani SAD bore za druge članice NATO-a, ali to nije rekao samo tom prilikom, već je isto rekao na NATO samitu – rekao je Marković.

Trampovi kritičari su naveli da njegova nevoljnost da brani Crnu Goru ide naruku Rusiji, koja se žestoko protivila članstvu Crne Gore u NATO i navodno je pokušavala da ga spriječi.

Senator Džon Mekejn je rekao da su se Crnogorci hrabro borili protiv ruskog pritiska kako bi prigrlili demokratiju.

– Napadom na Crnu Goru i preispitivanjem naših obaveza prema NATO, predsjednik ide naruku Putinu. Putin će učiniti sve da bi rasturio transatlantsku alijansu. Godine 2016. je umalo uspio u tome da sruši crnogorsku demokratski izabranu vladu i pokušao da ubije njenog premijera kako bi je spriječio da se priključi NATO – rekao je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu