Magazin

Nizak krvni pritisak MOŽE BITI OPASAN PO ZDRAVLJE: Doktor objasnio kakve posljedice izaziva, a ovo su simptomi

Hipotenzija ili nizak krvni pritisak nije podjednako, ali je opasan kao i visok krvni pritisak. Bitno je na vrijeme uočiti o čemu se radi kako bi ljekari mogli da vam pomognu.

Nizak krvni pritisak MOŽE BITI OPASAN PO ZDRAVLJE: Doktor objasnio kakve posljedice izaziva, a ovo su simptomi
FOTO: DIJETA MESECEVE MENE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Da li niže vrijednosti krvnog pritiska nose rizike po zdravlje objašnjava profesor doktor Nebojša Tasić sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje.

Potrebno je razlikovati normalan krvni pritisak od niskog, a profesor Tasić ističe koje su to vrijednosti.

Pročitajte još

– Hipotenzija podrazumijeva da je gornji ispod 90, a donji ispod 60. Normalan krvni pritisak je 120 sa 60, uglavnom žene imaju urođen nizak krvni pritisak i to mlade. Pogotovo u danima menstruacije, postoje varijacije u odnosu na dan i mjesec i nisu za brigu, ispod 90 sa 60 je problem. Ako čovjek ima simptome, moramo se zabrinuti i provjeriti holterom da li je to danju i noću i kolika je prosječna vrijednost, a moramo i reagovati, objašnjava doktor Tasić.

Profesor objašnjava tri najvažnija simptoma i kako to utiče na ljude.

– Tri najvažnija simptoma su vrtoglavica, nesvjestica, a ako je baš nizak osoba ima suženje vidnog polja. Može biti kratak dah, malaksalost u situacijama kao što je anemija. Imamo situaciju kada srce slabo radi kod tih bolesnika, imamo nizak krvni pritisak jer srce nema snage da pumpa krv i distribuira drugim organima. Onda tu radi sporo. Hipotenzije se javljaju i kod smanjene funkcije štitne žlijezde. To su situacije kada moramo lijepo da odreagujemo – rekao je u emisiji RTS Ordinacija.

Doktor objašnjava da nizak krvni pritisak može biti opasan, a da je jedno alarm zbog čega bi trebalo da odete na pregled kod ljekara.

– Ponekad se dešava da pritisak toliko padne da čovjek izgubi svijest i osjeća se loše. Toj osobi treba hitno pomoć i da nadoknadi tečnost najbrže. Mozak je najosjetljiviji na to, a prvi simptomi su vezani za mozak, a onda za srce. Ljudi sa niskim pritiskom i manjim volumenom imaju veću koagulabilnost i mogu da stvore recimo trombove u venama u potkoljenicama. Ako ste imali normalan krvni pritisak, a sada imate nizak, to je alarm. Onda idite kod ljekara da vidite zašto – zaključuje on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu