Biznis

NJEMAČKE ŽELJEZNICE U PROBLEMU Zbog odlazaka u penziju traže 100 hiljada NOVIH RADNIKA

Uprkos tome što se sve češće pominje usporavanje privrede prve sile EU, Njemačke željeznice očajnički traže osoblje. Prema trenutnim procjenama, ta kompanija će tokom sljedećih pet godina morati da zamijeni čak polovinu od 200.000 radnika, piše Bild.

NJEMAČKE ŽELJEZNICE U PROBLEMU Zbog odlazaka u penziju traže 100 hiljada NOVIH RADNIKA
FOTO: CLEMENS BILAN/EPA

Glavni razlog kadrovskog pojačanja krije se u činjenici da mnogi trenutno zaposleni uskoro odlaze u penziju, a plata u ovom sektoru kreće se od 34.000, pa sve do 52.000 evra godišnje, u zavisnosti od pozicije i iskustva radnika.

Martin Seiler, šef ljudskih resursa Njemačkih željeznica, kaže da bi do kraja 2019. godine kompanija trebalo da zaposli čak 24.000 novih radnika. Istu brojku pridošlica uprava očekuje i sljedeće godine.

Istovremeno, njemačka savezna vlada zbog ambicioznog paketa protiv klimatskih promjena planira da poveća investicije u željeznice, pa će se u tom sektoru otvoriti dodatnih 8.000 radnih mjesta.

Njemačke željeznice trenutno, prije svega, traže mašinovođe, te uslužno i informatičko osoblje, ali i građevinske i elektro inžinjere. Buduće generacije vozova trebalo bi da budu “preciznije i robusnije”, kako bi se spriječila neželjena kašnjenja i otkazivanja.

Uz toliko najavljenih radnih mjesta, treba se zapitati kolika je prosječna plata u tom sektoru?

Odgovor je jednostavan zavisi od vrste posla. U kompaniji je trenutno angažovano čak 500 različitih zanimanja, među kojima su i kuvari, kancelarijski radnici, inženjeri i IT stručnjaci.

Vozači lokomotiva u prosjeku zarade 38.000 evra, ali njihova plata može dostići i 50.000 evra. Prihodi konduktera kreću se od 34.000 do 46.000 evra godišnje (bruto iznos), dok službenici u željezničkim restoranima zarade između 33.000 i 37.000 evra godišnje.

Radnici službe za korisnike ostvare godišnji prihod između 34.000 i 46.000 evra, dok putnički savjetnici i prodavci karata mogu zaraditi do 39.000 evra.

Graditelji pruga prosječno primaju do 42.000 evra bruto, a njihova plata zavisi od radnog iskustva i naknada za rad praznicima, nedjeljama i u noćnim smjenama. Tehničari za kontrolu i bezebijednost u prosjeku zarade najveću godišnju platu koja se može popeti i do 52.000 evra, a oko tog iznosa kreću se i dispečeri zaduženi za kontrolu puta željeznica, čija je uloga uporediva sa kontrolorima leta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu