Bibliotečka djelatnost možda je i najmanji dio usluga koje pruža ova ustanova, koja je jedina u Republici Srpskoj koja ima 3D štampač, sprovode elektronsku pozajmicu knjiga, organizuju regionalni priznat festival satire, radionice, a imaju i bogatu izdavačku djelatnost.
Ovo je samo dio aktivnosti kojima uz moderne tehnologije i postupke privlače čitaoce ka tradicionalnoj metodi čitanja i ljubavi prema knjizi. Nega Stjepanović, direktorka Narodne biblioteke, kaže da su njihov rad prepoznali svi posjetioci.

Početkom ove godine ušli smo u projekat „Digitalni građanin“ sa još jednom bibliotekom u Srpskoj nakon sprovedenog konkursa, a jedini smo koji smo nabavili 3D štampač u okviru projekta čija je vrijednost bila 9.000 KM. Na ovaj način smo u mogućnosti da mladima ponudimo nešto što je moderno, zanimljivo, da im omogućimo pristup novim tehnologijama i uz to da ponudimo knjige kao tradicionalnu uslugu. Organizovali smo preko 30 radionica kroz koje je prošlo dosta mladih korisnika koji su imali želju da se upoznaju s radom 3D štampača – rekla je Stjepanovićeva.
Dodaje da posebnu pažnju posvećuju izdavačkoj djelatnosti po kojoj postaju prepoznatljivi.

– Tu se, prije svega, izdvaja djelo „Prepiska Kočićeva“, koja je dio „Tragike Kočićeve“. Odličnu saradnju imamo i sa jednim od najboljih satiričara Bojanom Ljubenovićem, čije smo djelo „Šlajfna bez karaktera“ mi izdali. U oba izdanja imali smo pomoć Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, sa kojima imamo odličnu saradnju, kao i sa Gradskom upravom u Zvorniku, koja uvijek stoji uz nas, a mi svojim radom pronosimo kulturnu sliku o ovom gradu. Svoju izdavački djelatnost smo predstavili u regiji Birča i većem dijelu Srpske i Srbije, te na Sajmu knjiga u Beogradu, a na tom putu ćemo biti i naredne godine. Mnoge biblioteke iz regiona stoga žele da se upoznaju s našim radom i primjene naša iskustva u organizaciji biblioteka – istakla je Stjepanovićeva i dodala da su regionalno poznati i po Festivalu humora i satire „Kriva Drina“.

– To je festival kojim se ponosimo i na kome učestvuju najbolji aforističari iz zemalja regiona. On ima svoju budućnost, te će se njegovo održavanje sigurno nastaviti i u budućnosti – navodi ona.
Od ove godine svi čitaoci imaju mogućnost elektronske pozajmice knjiga.
– Elektronskoj pozajmici je prethodila nabavka opreme i obuka kadra. I to je način da naše članove približimo knjigama na jedan „moderan“ način – priča Nega Stjepanović.
Ističe da se svake godine radi na nabavci novih naslova, obnovi klasične literature, radovima na enterijeru i eksterijeru zgrade u kojoj je smještena i muzejska zbirka.
Kako su nam saopštili u Narodnoj biblioteci, oni imaju trenutno 3.000 stalnih članova, ili bolje rečeno porodica, jer je čitaocima omogućemo da na jednu člansku karticu knjige podižu svi članovi tog domaćinstva. Biblioteka raspolaže sa oko 100.000 naslova.

Izložba novih naslova
Narodna biblioteka u Zvorniku svake godine organizuje izložbu novih naslova, kao i nagrade za najvjernije čitaoce. Tako je bilo i ove godine, a izložba će trajati svega nekoliko dana jer, kako nam je rekla Stjepanovićeva, čitaoci su već nestrpljivi da ih uzmu na čitanje.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu