Digitalna Srpska

NOVA PRAVILA PRIVATNOSTI Epl natjerao Gugl na neprijatan potez

Da Gugl prikuplja gomile podataka o svakome od nas, već je dobro poznato. Međutim, koliko i šta, napokon se saznalo, nakon što je Eple uveo nova pravila privatnosti.

NOVA PRAVILA PRIVATNOSTI Epl natjerao Gugl na neprijatan potez
FOTO: JUSTIN LANE/EPA

Naime, u sklopu operativnog sistema iOS 14 uvedena su nova pravila privatnosti koja su dobro protresla marketing industriju.

Jer, iako Epl neće blokirati oglašivače od praćenja korisnika tokom njihovog surfovanja internetom i korišćenja različitih servisa, prisilio je developere da istaknu koje sve podatke aplikacija prikuplja i za šta ih koristi, ali i da od korisnika dobiju odobrenje za takvo prikupljanje.

To se, naravno, nije svidjelo velikim kompanijama kao što su Fejsbuk i Gugl, jer im glavni izvor prihoda dolazi upravo od visoko personalizovanih oglasa. Iako su se glasno protivili potezu “jabuke”, ipak su morali da pristanu na nove uslove.

Pročitajte još

Tako je Gugl otkrio da prikuplja informacije poput istorije pretraživanja, kupovine, lokacije, kontakt informacije, informacije o kontaktima iz imenika, informacije o pristancima koje korisnici daju, ID podatke, podatke o korišćenju aplikacije, ali i podatke o dijagnostici aplikacije.

Ipak, trebalo bi napomenuti i da se od aplikacije do aplikacije količina podataka koju Gugl prikuplja veoma razlikuje. Na primer, dok Gmail aplikacija prikuplja lokaciju, korisničko ime i podatke o oglasima za svoje oglašivače, Jutjub ide dublje.

Kako da proverite šta od podataka skuplja neka aplikacija?

Uz sve ono što prikuplja Gmail, Jutjub bilježi i lokaciju, fizičku adresu, e-mail, ime, telefonski broj, istoriju pretraživanja i pregledanja, korisničko ime i identifikator uređaja, kao i podatke o oglašivačima i interakciji s proizvodom.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

I Gugl i Fejsbuk prikupljali su ove podatke i ranije, ali nisu otvoreno iskazivali što tačno prikupljaju i za šta se koristi. Na primjer, to podrazumjeva praćenje da li se neki podaci koriste za pravljenje korisničkog profila i identifikaciju korisnika.

Ukoliko želite da vidite koja aplikacija skuplja koje podatke, to ćete moći iz App Store – dovoljno je da potražite aplikaciju o kojoj želite da se informišete, i potom u dijelu “App Privacy” da provjerite šta se prikuplja od podataka.

Nažalost, korisnici Androida nemaju tu opciju (barem za sad), ali vjerovatno se isti podaci i od njih skupljaju, piše Zimo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu