Politika

NOVA VLAST, STARE TEME Sarajevu smeta dobrodošlica u Republiku Srpsku

Table sa natpisom “Dobrodošli u Republiku Srpsku” na srpskom i engleskom jeziku mogle bi da budu novi kamen spoticanja na relaciji vlast Srpske i njihovi politički partneri iz “osmorke” sa kojima čine vlast na nivou BiH.

Tabla sa natpisom Dobro došli u Republiku Srpsku
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ove table nalaze se na nekoliko graničnih prelaza, pri ulazu u Srpsku, odnosno BiH, što odavno “bode” oči pojedinim političarima iz Federacije BiH.

Da se te table uklone tražila je bivša poslanica Naše stranke, Mirjana Marinković- Lepić, u prošlom mandatu, ali tada njena stranka nije bila dio vlasti na nivou BiH, pa je inicijativa brzo zaboravljena.

Povratak na staru priču

Ona je, naime, prije dvije godine podnijela inicijativu da se table s natpisom “Dobrodošli u Republiku Srpsku” uklone i da umjesto njih stoje table s natpisom “Dobrodošli u Bosnu i Hercegovinu”.

Mirjana Marinković-Lepić sjedi za stolom
FOTO: PARLAMENT.BA

Marinković-Lepić se tada pozivala na odgovor Ministarstva transporta i komunikacija BiH, na čijem čelu je u to vrijeme bio Vojin Mitrović (SNSD), a u kojem je stajalo da je jedina tabla koja se može nalaziti u zoni graničnog prelaza ona sa natpisom “Bosna i Hercegovina”.

Kao odgovorne za uklanjanje table s natpisom “Dobrodošli u Republiku Srpsku” naveli su Upravu za indirektno oporezivanje BiH i Ministarstvo bezbjednosti BiH.

Međutim, ta tema je brzo zaboravljena i nije se pominjala sve do sada, a opet ju je aktuelizovala Marinković-Lepić. Ona je za federalne medije izjavila da će insistirati na uklanjaju navedenih table s obzirom da je njena stranka sada dio vlasti.

Istakla je da će svoju inicijativu samo “prebaciti” svojim stranačkim kolegama koji su ostali u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

– Sada imamo novi Savjet ministara i našeg ministra transporta i komunikacija. Ovo se treba riješiti, ali prije toga je potrebno utvrditi ko je tačno nadležan s obzirom da smo ranije imali slučaj prebacivanja odgovornosti s jedne institucije na drugu – rekla je Marinković-Lepić.

“Suluda inicijativa”

Poslanik SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Milorad Kojić, ističe da je potpuno nerealno i suludo pokretati ovakve i slične inicijative jer je Republika Srpska, koja je stvorena 9. januara 1992. godine, verifikovana Dejtonskim mirovnim sporazumom 1995. godine.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

– Dakle, kome god to smetalo Republika Srpska je međunarodno priznata tako da takve inicijative neće i ne mogu biti realizovane. Republika Srpska je činjenica, a table na kojima piše “Dobrodošli u Republiku Srpsku” su nešto što je sasvim legitimno – tvrdi Kojić za Srpskainfo.

Pročitajte još

Ističe da ove table ne bi trebale nikome da smetaju, jer je sasvim logično i normalno da one stoje na ulazu u Srpsku, kao što imamo table na ulazu u bilo koju opštinu/grad na kojima piše dobrodošlica i obavještenje da ulazite na teritoriju te opštine/grada.

– Isto je i sa tablama na kojima piše Republika Srpska. Inicijative za uklanjanje ovih tabli definitivno ne mogu i neće dobiti podršku u Srpskoj – poručuje Kojić.

“Prošlo vrijeme nametanja”

Poslanik SDS u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Darko Babalj, kratko je naveo da političari iz Federacije BiH imaju pravo da pokreću šta god žele, isto kao što Republika Srpska ima pravo da ono što ne želi da uradi – to i ne uradi.

– Nadam se da imamo toliko odgovornosti u Srpskoj da to nećemo dozvoliti. Prošlo je vrijeme nametanja. Ne mogu oni nama narediti da uklonimo table ako mi nećemo. Neka se Mirjana brine o tablama u Federaciji BiH, a nama neka pusti naše table – ističe Babalj za Srpskainfo.

FOTO: BNTV/YOU TUBE/SCREENSHOT
FOTO: BNTV/YOU TUBE/SCREENSHOT

Njegov stav dijeli i poslanik pokreta “Za pravdu i red” u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Nenad Grković, koji smatra da je ponovno pokretanje teme koja se tiče uklanjanja tabli sa natpisom “Dobrodošli u Republiku Srpsku” politikanstvo koje za cilj ima skretanje pažnje javnosti sa stvarnih problema u BiH.

– Kada bi to riješilo sve naše probleme u državi i kada bi se tim automatski ukinula korupcija, krađe, lopovluci, lažne diplome, siromaštvo i sve što tišti ovo društvo, prvi bih glasao da se table uklone. Međutim, ovdje je očito riječ o politikanstvu i nepotrebnom podizanju tenzija – zaključuje Grković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu