Zdravlje

NOVA VRSTA TESTIRANJA Dijagnostikovanje Alchajmerove bolesti uskoro na osnovu analize krvi

Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) je sredinom maja dala zeleno svjetlo za prvi test na osnovu analize krvi za dijagnostiku Alchajmerove bolesti, perspektivnu tehnologiju koja bi uskoro mogla da stigne i u Evropu.

NOVA VRSTA TESTIRANJA Dijagnostikovanje Alchajmerove bolesti uskoro na osnovu analize krvi
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Alchajmerova bolest je najčešći oblik demencije, koja se vremenom pogoršava, postepeno oduzimajući oboljelima sjećanja i samostalnost.

Prema Fondaciji za pobjedu Alchajmera, 17 odsto osoba starijih od 75 godina boluje od ove bolesti. Iako se bolest javlja kod stotina hiljada pacijenata, samo je polovina pravilno dijagnostikovana.

Test, koji je razvila japanska kompanija Fuđirebio dijagnostiks, mjeri prisustvo beta amiloidnog i tau proteina u krvi, karakterističnih za Alchajmerovu bolest. Zbog veoma malih količina ovih proteina, do sada je bilo teško detektovati ih iz krvi.

Pozitivan test ne znači automatski da je osoba bolesna.

– Ovo je dijagnostički test, a ne skrining – objasnio je za BFM TV profesor Filip Amuje, generalni direktor Fondacije Alchajmer.

Pročitajte još

Dok skrining detektuje prisustvo bolesti u ranoj fazi kod osoba koje djeluju zdravo, Fuđirebiov test je namijenjen pacijentima koji već imaju simptome i on mora da se potvrdi dodatnim kliničkim podacima, poput neurokognitivnih testova.

– Proteini koje tražimo nalaze se u velikim količinama kod oboljelih od Alchajmera, ali se pojavljuju i u manjim količinama kod ljudi koji nisu bolesni. Budući da je test veoma osjetljiv, bolest bi mogla da bude pogrešno dijagnostikovana – dodao je on.

Danas se dijagnoza Alchajmerove bolesti postavlja na osnovu neuropsiholoških testova, magnetne rezonance, pozitronske emisione tomografije (PET skeniranje), koja mjeri metaboličku aktivnost.

Ljekari, takođe, mogu da uzmu uzorak cerebrospinalne tečnosti (lumbalna punkcija) i izmjere u njoj proteine koji su prisutni u velikim količinama u mozgu oboljelih od Alchajmera.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu