Svijet

NOVE MJERE Korona virus primorao Trampa da zabrani letove u Ameriku iz EU, ali NE I IZ SRBIJE

Američki predsjednik Donald Tramp usljed pandemije korona virisa uveo je privremenu zabranu ulaska u SAD ljudima iz dijelova Evrope. Prema informacijama, zabrana se odnosi na zemlje u okviru Šengena.

NOVE MJERE Korona virus primorao Trampa da zabrani letove u Ameriku iz EU, ali NE I IZ SRBIJE
FOTO: MIKE THEILER/EPA

Trampovo obraćanje unijelo je nemir građanima SAD ostavivši ih bez preciznog objašnjenja novonastale situacije zbog korona virusa, pa je kasnije Vlada izdala zvanično saopštenje u kom je, između ostalog, pojasnila da se mjera ne odnosi na državljane te zemlje, osobe koje imaju dozvolu trajnog boravka, kao i na većinu članova njihovih porodica.

Uvodimo punu snagu Vlade i privatnog sektora, na kraju ćemo poraziti virus. Putovanja iz Evrope u SAD biće privremeno obustavljena od petka i trajaće najmanje mjesec dana. Zabrana se neće odnositi na Veliku Britaniju. Apelujem starijim Amerikancima da izbjegavaju put ukoliko je to moguće, svi stariji građani moraju da budu veoma, veoma pažljivi – tim riječima je predsjednik SAD počeo obraćanje, uputivši poziv domovima za stare da suspenduju posjete koje “nisu neophodne”.

Tramp je napomenuo da je za većinu državljana SAD rizik obolijevanja usljed pandemije korona virusa veoma mali, pa naglasio da osim putovanja, treba da se izebjegavaju veća okupljanja: “Svaka zajednica je podložna različitim rizicima, slušajte lokalne zvaničnike”.

– Načinili smo potez koji je spasao mnogo života kada smo donijeli odluku oko Kine, sada moramo da iste mjere primijenimo na Evropu. Ovo nije finansijska kriza, ovo je samo privremeni trenutak u protoku vremena koji ćemo prevazići kao nacija, ali i cijeli svijet – poručio je Tramp, pa dodao da će pokrenuti “hitne akcije” da pomogne radnicima koji su na bilo koji način obuhvaćeni novonastalom situacijom, te da će od Kongresa tražiti 50 milijardi dolara kredita za manje preduzetnike, a pozvao je i na “momentalne” poreske olakšice.

U svom kratkom obraćanju, Tramp je naglasio i da pandemija predstavlja veći rizik izvan granica SAD ne osvrnuvši se na to da se korona virus širi i unutar američkih granica.

– SAD su u boljem položaju od Evrope. EU je zakazala i nije uvela iste preventivne mjere, pa nije ograničila putovanja iz Kine i drugih žarišta. Rezultat toga je i niz novih mesta u SAD u kojima su putnici iz Evrope – rekao je američki predsjednik, a Gardijan napominje da su na teritoriji Evrope organizovana testiranja stanovništva, dok još nije precizno utvrđeno koliko je zaraženih unutar SAD.

Tramp je otkazao ranije planirana putovanja u Kolorado i Nevadu, ali će sutra prisustvovati događanju namijenjenom prikupljanju sredstava, a imaće i obraćanje u subotu.

S obzirom na to da u govoru nije iznijeo mnogo detalja, naknadno je Čad Vulf, sekretar za Nacionalnu bezbjednost SAD iznio preciznije pojedinosti napomenuvši i da će stranim državljanima koji su boravili u područjima snažno obuhvaćenim pandemijom biti zabranjen ulaz u zemlju.

– Moramo da sačuvamo Amerikance i da spasimo živote. Ovo nisu lake odluke, ali su neophodne. U narednih 48 sati izdaćemo saopštenje sa detaljnijim instrukcijama – naveo je Volf na svom Tviter nalogu. U dokumentu koji je pratio objavu, napomenute su i zemlje na koje se odnose nove restrikcije.

– Suspendovana je dozvola ulaska na teritoriju SAD svim stranim državljanima koji su u prethodnih 14 dana boravili u određenim evropskim zemljama. U pitanju su zemlje Šengena – Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugalija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska i Švajcarska – navedeno je, između ostalog, u obavještenju.

Prema informacijama koje su prethodile odluci predsjednika SAD, Tramp se prije obraćanja javnosti sastao sa američkim državnim sekretarima Majkom Pompeom i Majkom Pensom, kao i bankarima s kojima je diskutovao oko situacije nastale usljed pandemije.

Opozicioni političari poput Nensi Pelosi i Čaka Šumera iskritikovali su Trampovu odluku skrenuvši pažnju na to da postoje i veće brige, poput toga da SAD broje nestašicu testova za korona virus.

Podsjećanja radi, Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je danas pandemiju korona virusa, a direktor SZO Tedros Adhanon Gebrejesus rekao je da je ta organizacija duboko zabrinuta alarmantnim nivoima širenja.

Do danas se zarazilo više od 125.000 osoba, dok je broj aktivnih slučajeva uveliko premašio 50.000. Od toga 89 odsto ima blaži oblik bolesti, dok je 11 odsto u kritičnom stanju.

Smrtnost ovog virusa, prema izvještajima Svjetske zdravstvene organizacije je šest odsto, a proširio se na teritoriju 122 zemlje.

Virus u Srbiji

Broj zaraženih korona virusom u Srbiji dostigao je 19.

Goran Stevanović, direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti, rekao je da “od sedam novih oboljelih, samo pacijent primljen na kliniku u Novom Sadu ima ozbiljnu kliničku sliku bolesti.”

Pročitajte još

Od šest novih slučajeva, pet je povezano sa ij ženske osobe za koje je juče utvrđeno da su pozitivne nakon direktnog kontakta sa državljankom strane zemlje koja je nedavno boravila u Srbiji.

Epidemiolog dr Predrag Kon rekao je da epidemija u Srbiji nije nemoguća, da je najkritičniji peoriod oko Uskrsa i da nipošto ne smije da nam se dogodi italijanski scenario.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i lider SNS otkazao je sve predizborne skupove te stranke do 1. aprila. On je nakon sastanka sa premijerkom Anom Brnabić i zdravstvenim radnicima poručio da nema razloga za paniku, kao i da odluke vezane za mjere zaštite od korona virusa ne donose političari, već struka.

Vučić je naglasio da će biti predloženo da zabrane svi zatvoreni skupovi – sve utakmice fudbalske, košarkaške, koncerti… Zatvaranje škola za sada neće biti.

Inkubacija, simptomi i prevencija

Infekcija novim korona virusom ima inkubacioni period između jedan do 14 dana. Studija objavljena u “Žurnalu Američkog medicinskog udruženja” otkrila je novi dokaz da se virus može širiti asimptomatično. Stručnjaci su procenili da svaka zaražena osoba tokom epidemije u prosjeku inficira još dvije do tri osobe.

Infekcije korona virusom imaju širok spektar simptoma, uključujući groznicu, kašalj, kratak dah i poteškoće s disanjem. Blaži slučajevi uzrokuju simptome poput prehlade, dok teži mogu dovesti do upale pluća, teškog akutnog respiratornog oboljenja, prestanka funkcije bubrega i smrti.

Najbolja lična prevencija je često pranje ruku i dezinfekcija površina, nošenje zaštitnih maski na licu i rukavica u javnom prevozu i ustanovama.

Liječenje

Tretman oboljelih od novog korona virusa za sada ne postoji i u većini slučajeva simptomi sami prolaze. Stručnjaci savjetuju oboljele da uzimaju dosta tečnosti, da odmaraju i spavaju, a ako se simptomi pogoršaju da odu kod ljekara.

Naučnici širom svijeta utrkuju se da naprave vakcinu, međutim, stručnjaci upozoravaju da od njenog testiranja do proizvodnje može proći 18 mjeseci do dvije godine.

SZO pozvala je zemlje širom svijeta da se pripreme na moguću pandemiju, ali su stručnjaci izrazili i strah da zemlje van Kine “nisu spremne” za takav scenario, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu