Svijet

Nove šok teorije o razlici između Kosova i Ukrajine stižu sa Zapada: Cijelu priču je "zakuvala" jedna američka političarka

Nova pitanja bude i nova pravdanja, a trenutno prednjače tvrdnje da je Kosovo oduvijek imalo autonomiju i da mu to daje pravo na otcjepljenje, pa se čak stiže dotle da je skoro pa bilo nezavisno od Srbije.

Nove šok teorije o razlici između Kosova i Ukrajine stižu sa Zapada: Cijelu priču je "zakuvala" jedna američka političarka
FOTO: SHUTTERSTOCK / RINGIER/COMBO

Upravo toliko daleko se došlo u pravdanju otcjepljenja Kosova, nakon što je jedna američka političarka koja se kandiduje za Kongres u ime republikanaca upitala “Zašto je Srbija morala da ustupi Kosovo, a Ukrajina ne mora da se odrekne ni djelića teritorije?”

U odgovoru na pitanje poručivali su joj da “miješa babe i žabe”.

– Kosovo i Vojvodina su već dobili autonomiju prije nego što je Jugoslavija počela da se raspada. Lažni referendum je korišćen da se oduzme pomenuta autonomija. Tada je genocid nad Albancima postao intenzivniji – samo je jedan od odgovora.

Ne tako mali broj objašnjenja nadovezao se u istom tonu.

– Ne poredite situaciju na Kosovu sa Ukrajinom, jer je Kosovo imalo autonomiju u bivšoj Jugoslaviji od 1974. godine, kada je Slobodan Milošević postao premijer Srbije i odlučio da okupira i deligitimizira autonomiju Kosova 1989. Prvo se obrazujte pre nego što dijelite dezinformacije – takođe je poručio jedan korisnik tvitera.

“Argumenti ne stoje”

Govoreći o tome, direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić rekao je za Blic da argumenti ne stoje, i da se iz federacije koju je Kosovo imalo nije mogla roditi nezavisna država, ali i da su Ukrajina i Kosovo potpuno različiti slučajevi.

– U ljudskoj je prirodi da poslije 10 godina sve zaboravi, a političari zaboravljaju poslije tri godine. Ukrajina je samostalna država, a Kosovo je bilo dio Srbije i pred raspad Jugoslavije koristili su autonomiju koja je bila skoro pa federacija i statusno nije bila republika. Sve do 1994. godine se borilo za visoku autonomiju, a onda od 1994. pod uticajem Danske, a prikriveno pod uticajem Njemačke i Holandije, počelo se sa težnjom za nezavisnošću pa se pojavio i OVK, neko ih zove gerilom neko teroristima – napominje Janjić.

Paraelu između Kosova i Ukrajine nedavno je povukao i milijarder i vlasnik kompanije “Tesla” Ilon Mask, kada je objavio na Tviteru da bi situacija u Ukrajini možda mogla da se riješi na sličan način kao što je riješena na Kosovu, i objavio link portala Britanika koji govori o samoproglašenoj nezavisnosti Kosova.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu