Magazin

OBIČAJ STAR PREKO 1000 GODINA Kako su Srbi kroz istoriju slavili slave

Slava je jedan od najstarijih i najvažnijih običaja, koji se održava već više od 1.000 godina. Iako je povezana s hrišćanstvom, ona ima duboke korijene u prehrišćanskoj tradiciji, naročito u kultu predaka koji je bio od presudnog značaja za Slovene, a posebno za Srbe.

slavski stol, svijeća, pogača
FOTO: MARINA ĐUKIĆ/RINGIER

Ovaj običaj predstavlja način čuvanja porodice, istorije i veze sa precima, što je kroz vijekove ostalo utemeljeno kao sastavni dio srpske kulture.

Istorijski gledano, slava je hristijanizovani oblik starog slovenskog praznika posvećenog zaštitnicima doma i ognjišta. Sam naziv “slava” dolazi iz vremena kada su Sloveni obilježavali dan posvećen svojim precima, vjerujući da oni nastavljaju život i da je važna veza između živih i mrtvih. Kako se čvrsto vjerovalo da pokojnici nastavljaju život poslije smrti, što se ogleda u pogrebnim ritualima poput daća, uz druge posebne praznike mrtvih, zadušnice, koje se proslavljaju na grobovima i po kućama, otud se i na dan slave predaka kao žrtva umrlima prilaže i hrana i žito, a ova gozba se tako prenijela i do današnjih dana u vidu bogate slavske trpeze, obrednog kolača i slavskog žita.

Pročitajte još

Najstariji zapis o slavi datira iz 1018. godine

Najstariji pomen o slavi datira iz 1018. godine. Vjeruje se da su u vrijeme pokrštavanja, Srbi, negdje krajem 9. vijeka, prihvatili dan masovnog krštenja kao dan zaštitnika doma ili je svako pleme imalo svog sveštenika zaštitnika.

Zanimljivo je da su kroz vijekove običaji vezani za slavu i dalje opstali, iako je bio veliki otpor prema prehrišćanskim praksama.

Pošto je paganski narodni običaj bilo nemoguće iskorijeniti kod ranih Srba koji su primili hrišćanstvo, srpski arhiepiskop Sveti Sava je u 13. veku kanonizovao stare narodne običaje i uputio sveštenstvo da ih nasilno i uzaludno ne progone, nego da im daju hrišćansko obilježje. Tada su slave počele da se slave kao porodični praznici u kućama, jer su svečarske gozbe sa krvnim žrtvama kod crkve od tada bile zabranjene. Tako je slava ušla u hrišćansko-pravoslavne običaje.

Današnja forma slave, koja je postala specifična i prepoznatljiva u pravoslavnom hrišćanstvu, uobličena je 1862. godine od strane mitropolita Srbije Mihaila.

Kroz vrijeme, slava se zadržala kao simbol srpske kulture i tradicije, koji se prenosi sa generacije na generaciju, ali i proširuje, pa tao danas osim porodičnih, postoje i crkvene, seoske, gradske i mnoge druge vrste slava, prenosi Poreklo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu