Ovaj način računanja datuma čini Vaskrs pokretnim praznikom, pa može pasti između 22. marta i 1. maja.
Vaskrs 2025, pravoslavni i katolički, vjernici ove godine proslavljaju istog dana, što nije uvek slučaj, jer pravoslavna crkva koristi julijanski, a katolička gregorijanski kalendar.
Običaji za Vaskrs
Poznato je da se Vaskrs uvijek slavi u nedjelju, ali da se datum svake godine mijenja. Što se datuma tiče, nije baš jednostavno izračunati kada pada Vaskrs svake naredne godine. Računica se radi na osnovu astronomskih proračuna mjerenja, tačnije pomoću crkvenog kalendara.
Petak je dan koji se ne slavi, jer predstavlja tužan dan, dan kada je Isus stradao. Petkom se farbaju jaja, najčešće crvenom bojom koja simboliše Isusovu krv, piše Žena Blic.

Prvo crveno jaje čuva se do narednog Uskrsa i naziva se čuvarkuća.
Jaja se ne smiju dirati do nedjelje i velikog praznika, a običaj je da se ujutru ukućani međusobno tucaju jajima kao i sa svakim ko uđe u dom. Gostu se prvo poklanja jaje, nakon čega sjeda za trpezu i dobija ručak i piće. Nedjelja je dan kada je cijela porodica na okupu za svečanom trpezom.
Na uskršnje jutro najmlađima je posebno zanimljivo traženje paketića koji im je zeka donio i sakrio. Djeci se poklanja jaje i čokolada. Ovo su razlozi zbog čega je Vaskrs toliko lep i poseban dan. U pitanju je državni praznik koji podrzumeva neradan dan.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu