Sabor Srpske pravoslavne crkve u maju je donio odluku da se sveštenici Ilija Budimir, Kosta Stanišić i Risto Ćatić, zajedno sa svim Livanjskom novomučenicima, kako je saopšteno, „pribroje saboru svetih“.
– Sabraćemo se u Livnu, da obnarodujemo radosnu vijest, da svečano proglasimo za Novomučenike naše djedove i pradjedove, hrabre sveštenike i sve one koje je oštrica ustaškog noža učinila svetim i besmrtnim – istakao je nedavno episkop bihaćko-petrovački Sergije, najavljujući sabor u Livnu.
Livanjski paroh Predrag Crepulja rekao je za Srpskainfo da se pripreme za sabor privode kraju.


Majstori završavaju uređenje prilaza spomen kapeli u porti hrama Uspenija Svete Bogorodice, gdje su pohranjeni zemni ostaci oko 1.200 žrtava iz 1941. godine, skupljeni u nekoliko jama širom Livanjskog polja.
– Među stradalima je bilo i oko 600 djece, ubijali su cijele porodice. Ipak, 40 stradalnika je nekim čudom preživjelo pokolj i oni su svjedočili o zločinu od kojeg se livanjski Srbi nikad nisu oporavili – podsjeća paroh Crepulja.
U spomen kapeli zidovi su oslikani ikonama stradalih, koje su ikonopisci uradili po njihovim fotografijama, ali su u to doba, prije 80 godina, samo rijetki imali svoje fotografije.
Paroh Crepulja objašnjava da su u Livnu još od osmanskog doba Srbi činili oko polovine gradskog stanovništva i da su bili uticajni, ali da su srpske gradske porodice u Drugom svjetskom ratu, za vrijeme NDH, uništene.

– U doba SFRJ u grad su se doseljavali Srbi iz livanjskih sela. Poslije ovog posljednjeg rata i oni su izbjegli, a vratili su se samo rijetki, i to mahom u rodna sela – kaže paroh Crepulja.
Danas njegova parohija broji svega 20-ak vjernika, ali su malobrojni Srbi, kako kaže, spremni da sačuvaju od zaborava bogatu istoriju prosperiteta i stradanja srpske zajednice u Livnu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu