Međutim, nauka je pokazala da cjelovite, neprerađene i vlaknima bogate namirnice, čak i kada imaju dosta ugljenih hidrata, mogu biti moćan saveznik u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi.
Od ključne je važnosti sa čime se ove namirnice kombinuju, pa se kao najbolja pokazala kombinacija sa povrćem jarkiih boja, koje je izuzetno nutritivno bogato.
Od organizacije „Mastering Diabetes“, koja se bavi edukacijom o benefitima cjelovite biljne ishrane na liječenje i menadžment dijabetesa i insulinske rezistencije, saznajemo šta je ključ za stabilizaciju nivoa šećara u krvi i postizanja veće osjetljivosti ćelija na insulin.
Oni objašnjavaju da se na ćelijskom nivou masti i šećer iz krvi konstantno bore za ulazak u ćelije, jer su u pitanju konkurentski izvori energije. Razlika između njih je međutim u tome što je za ulazak glukoze u ćelije neophodan insulin da „otključa vrata“, a masnoća kao energent može da uđe u ćelije bez ograničenja. Iz tog razloga, čestice masnoće u ćelijama mogu da dovedu do energetskog zagušenja, što čini da one postanu manje osjetljive na dejstvo insulina. Tako ulazak šećera iz krvi u ćelije postaje otežan i njegov nivo u krvi poraste.
Zbog ovog mehanizma, iz „Mastering Diabetesa“ objašnjavaju da je od ključne važnosti za podizanje osjetljivosti ćelija na insulin to da ishrana bude bogata cjelovitim ugljenim hidratima i siromašna mastima, koje ne treba da čine više od 15% dnevnog unosa kalorija.
Na ovaj način formulisani obroci doprinose brzom porastu osjetljivosti ćelija na insulin što i bolesnicima sa dijabetesom olakšava menadžment njihovog stanja uz manje doze insulina, pa čak i šansu da se izliječe od ove teške bolesti (ili dođu u tzv. stanje remisije).
Danas vam sa Instagram profila “Mastering Diabetesa” donosimo divnu ideju za zdrav i preukusan obrok koji ispunjava sve prethodno navedene preduslove za dobar uticaj na stabilan nivo šećera u krvi i podizanje insulinske osjetljivosti – sadrži obilje celovitih namirnica bogatih i ugljenim hidratima i vlaknima, a istovremeno ima izrazito nizak nivo masti (jer nema dodavanja ulja). Međutim, ne morate brinuti za ukus, jer njega garantuje obilje začina, ali i predivnog povrća jarkih boja.
Ako je i vama neko rekao da treba da se plašite ugljenih hidrata, vrijeme je da prestanete u to da vjerujete. Celovite biljne namirnice, kada se iskombinuju na pravi način, idealna su hrana za vaš organizam koja će vam donijeti zavidan nivo energije, ali biti i dugoročna podrška vašem zdravlju.
Kinoa salata po predlogu nutricionista organizacije “Mastering Diabetes”1 šolja kinoe (sirove)1 šolja sjeckanog paradajza (na kockice)1 šolja crvene paprike isjeckane na kockice1 konzerva kukuruza1 konzerva crnog ili braon pasulja1 struk mladog luka isjeckanog2 čena bijelog luka (ispasiranog ili sitno naseckanog)1 veza peršuna sitno isjeckanog2 kašike soka od limuna (ili više po ukusu)Začini: so, biber, paprika, mleveni kumin, čili u prahu (po ukusu)
Prvo dobro operite kinou i skuvajte je u duplo većoj količini vode (15-ak minuta na srednjoj vatri). Ohlađenu kinou stavite u dublju posudu za salatu, pa dodajte začine i ostale sastojke, osim peršuna i soka od limuna. Sve dobro promiješajte, a onda prelijte sa sokom od limuna i umiješajte iseckani peršun.
Ovu obrok salatu služite slobodno u obilnim porcijama, jer ne sadrži dodatu masnoću, pa zato nema razloga za strah od previše kalorija, ali je istovremeno vrlo hranljiva i nutritivno bogata, pa će vas držati sitim. Inače, ova kinoa salata ima i tu dobru stranu što stajanjem postaje još ukusnija, pa ostatke možete slobodno čuvati nekoliko dana u frižideru.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu