Društvo

OD POČETKA GODINE 48 SLUČAJEVA Nekažnjavanje napada na novinare je nedopustivo

Pravosudni organi zemalja iz regiona napade na novinare, bilo fizičke bilo verbalne, moraju procesuirati u najbržem mogućem roku. Novinari ne smiju biti napadani dok obavljaju svoj posao, istaknuto je na konferenciji održanoj u Sarajevu povodom 2. novembra, Svjetskog dana borbe protiv nekažnjavanja napada na novinare.

OD POČETKA GODINE 48 SLUČAJEVA Nekažnjavanje napada na novinare je nedopustivo
FOTO: DŽENAN KRIJEŠTORAC/ RADIOSARAJEVO/RAS SRBIJA

Konferenciju je organizovalo Udruženje “BH novinari” u saradnji sa partnerima iz regiona. Govorilo se o potrebi efikasnijeg procesuiranja napada na novinare, spriječavanju nekažnjavanja, te efikasnijoj primjeni standarda Savjeta Evrope u primjeni člana 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Od početka 2019. godine u BiH je registrovano 48 slučajeva napada na novinare i kršenja prava na slobodu izražavanja – rekla je Borka Rudić, generalni sekretar Udruženja ‘BH novinari’, naglasivši kako je nekažnjavanje često posljedica direktne povezanosti napadača sa centrima političke moći.

– Sa posebnom pažnjom pratimo deset fizičkih napada na novinare. Takvi napadi su od strane političara pravdani. Dodatno, u BiH postoji pritisak pravosuđa na novinare, gdje oni koji bi trebalo da štite novinare i njihovo pravo na slobodu izražavanja stvaraju nove slučajeve i pretvaraju se u one koji čine nasilje. Nedopustivo je ne kažnjavati napadače, bez obzira odakle oni dolaze i da li imaju političku moć ili zaštitu. Ako ne kaznite 70 odsto napada na novinare, onda je to jedna veoma destruktivna poruka za građane i javnost – rekla je Rudićeva, koja smatra i da mediji treba da bojkotuju one osobe i institucije koje su napadači na novinare.

Foto: BH novinari
Foto: BH novinari

Situacija u regionu nije ništa bolja, naglasili su predstavnici novinarskih udruženja iz regiona, podsjećajući na sve brojnije prijetnje, te slučakeve ubistava i napada na novinare u Crnoj Gori, Srbiji i Makedoniji. Nekažnjavanje napada na novinare, poručuju jednoglasno, mora postati prošlost.

U maju ove godine počela je funkcionisati i Regionalna pravna pomoć novinarima u BiH, Makedoniji, Srbiji i Crnoj Gori.  Fokus je na pružanju besplatne pravne pomoći novinarima i medijima iz regiona Zapadnog Balkana i jačanju mreže advokata koja će se baviti odbranom novinara pred sudovima, te stvaranjem uslova za efikasniju primjenu principa medijskog prava u zaštiti slobode izražavanja i slobode medija.

Od maja do kraja septembra kroz institut Regionalne pravne pomoći procesuirano je 80 slučajeva.

Prije tri godine uspostavljena je i regionalna mreža “Safejournalists” sa ciljem zaštite prava novinara iz regiona.

Na veb stranici ove mreže nalazi se jedna od najvećih baza podataka o napadima na novinare, sa čak 570 registrovanih slučajeva iz BiH, Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije i samoproglašenog Kosova.

Kako su naglasili predstavnici novinarskih udruženja iz regiona, ovakva mreža predstavlja veoma dobar alat za spriječavanje svih oblika nekažnjivanja napada na novinare, a pogotovo izbjegavanja suđenja napadačima, među kojima su i osobe koje obavljaju najviše funkcije u državi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu