Društvo

Od Republike 30 odsto novca: Srpska planira da podsticajima razvija filmsku industriju

Republika Srpska donosi zakon o audio vizuelnim djelatnostima, koji će, između ostalog, urediti način njihovog finansiranja i zamijeniti dosadašnji Zakon o kinematografiji iz 2009.

Od Republike 30 odsto novca: Srpska planira da podsticajima razvija filmsku industriju
FOTO: SHUTTERSTOCK

Na idućoj sjednici Narodne skupštine 8. februara novi zakon se nalazi u formi nacrta, a njegov cilj je podsticanje razvoja audio-vizuelnih djelatnosti i promocija audio-vizuelnog stvaralaštva u Republici Srpskoj. Ova djelatnost proglašava se djelatnošću od opšteg interesa za RS.

U zakon se uvodi pojam investitor, a to je pravno ili fizičko lice za čiji se račun i čijim se sredstvima finansira, odnosno sufinansira proizvodnja audio-vizuelnog djela, u koje spadaju: kinematografsko djelo, televizijska serija, multimedijski i transmedijski projekat, video-igra i svako drugo audio-vizuelno djelo koje je umjetnički i autorski izraz, bez obzira na tehnologiju na kojoj je nastalo, podlogu na kojoj je fiksirano i način na koji se prikazuje.

U cilju podsticanja investitora da u Republici Srpskoj finansiraju proizvodnju audio-vizuelnih djela, investitoru se iz budžeta RS isplaćuje 30 odsto ukupno utrošenih sredstava za snimanje filma na teritoriji Republike. Novac može da dobije ako ispuni sljedeće uslove: Da se radi o audio-vizuelnom djelu koje se proizvodi u Republici i da investitor ima obezbijeđeno najmanje 30 odsto predviđenih sredstava.

FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: SHUTTERSTOCK

Raspodjela novca predviđena je na osnovu javnog poziva.

– Vlada imenuje Komisiju za dodjelu podsticaja, koju čine predsjednik Komisije i četiri člana, od kojih su dva predstavnici ministarstva nadležnog za poslove iz oblasti kulture i po jedan predstavnik ministarstva nadležnog za poslove privrede, ministarstva nadležnog za poslove finansija i ministarstva nadležnog za poslove trgovine i turizma – piše u Nacrtu.

Domaće audio-vizuelno djelo je ono koje ispunjava najmanje tri od sljedećih uslova: da je snimljeno na nekom od jezika u službenoj upotrebi u Republici ili na jeziku drugih jezičkih grupa koji su u upotrebi na područjima gdje žive druge jezičke grupe ili drugom jeziku u mjeri u kojoj dramaturgija djela opravdava neki drugi jezik; da se radi o djelu čiji je reditelj državljanin Republike, odnosno BiH sa mjestom prebivališta u RS; da se radi o djelu u kome je većina članova kreativne ekipe (scenarista, kompozitor muzike, direktor fotografije, animator, scenograf, kostimograf, masker, montažer, snimatelj zvuka, dizajner zvuka i glumci) državljani Republike, odnosno BiH sa mjestom prebivališta u RS; da je djelo pretežno realizovano domaćim sredstvima; da je djelo u cjelini ili pretežno proizvedeno na teritoriji Republike ili da je djelo svojom tematikom u vezi sa kulturnim i istorijskim prostorom RS, odnosno BiH.

Ukoliko ne ispunjava ove uslove, riječ je o inostranom djelu.

Koprodukciono audio-vizuelno djelo je ono u čijoj organizaciji, proizvodnji i finansiranju, pored domaće produkcijske kuće, učestvuje jedna ili više inostranih produkcijskih kuća, većinski ili manjinski.

Inostrana produkcijska kuća može snimati audio-vizuelno djelo na teritoriji Republike Srpske samostalno ili u saradnji sa domaćom ili inostranom produkcijskom kućom. Ukoliko to radi samostalno, zakon predviđa da je dužna da prije početka snimanja pribavi odobrenje Filmskog centra RS, te da u zahtjevu navede lokaciju i vrijeme snimanja, podatke o angažovanju domaćeg umjetničkog ili stručnog kadra i opreme i da priloži sinopsis audio-vizuelnog djela i označeni dijelovi teksta scenarija, prema kojem se na teritoriji RS snimaju određene filmske sekvence.

Direktor Filmskog centra RS daje odobrenje za snimanje i određuje visinu naknade za korišćenje lokacije na teritoriji Republike, u iznosu do 0,5 odsto od ukupnog budžeta filma, koju je inostrana produkcijska kuća dužna da uplati na račun javnih prihoda RS. Takođe, direktor može da zabrani snimanje filma ukoliko se inostrana produkcijska kuća ne pridržava zakonskih uslova.

– Sredstva za razvoj i podršku audio-vizuelnim djelatnostima obezbjeđuju se iz budžeta RS u iznosu od 0,1 odsto poreskih prihoda, umanjenih za doprinose za socijalno osiguranje. Ta sredstva se obezbjeđuju od raspodjele dijela prihoda od igara na sreću i drugih izvora u skladu sa zakonom i raspoređuju se na osnovu Plana razvoja audio-vizuelne djelatnosti  – navodi se u Nacrtu.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Raspodjela i ovih sredstava biće na osnovu javnog konkursa za sufinansiranje projekata produkcije domaćih filmova i za druge oblasti audio-vizuelnih djelatnosti, koji raspisuje i provodi Filmski centar. Moći će da se prijave fizička i pravna lica registrovana za obavljanje djelatnosti proizvodnje audio-vizuelnih djela na teritoriji Republike, čiji su osnivači državljani RS i BiH, sa prebivalištem u Republici.

Kriterijuzmi na osnovu kojih će se dodjeljivati novac su brojni, između ostalog da je projekat u audio-vizuelnoj djelatnosti od značaja za RS.

U obrazloženju razloga za donošenje zakona o audio-vizuelnim djelatnostima, na prvom mjestu je navedena filmska industrija kao temelj kreativne industrije i da se radi o sektoru koji posljednjih godina doživljava svoju ekspanziju kao jedna od najbrže rastućih grana privrede.

-Osim toga, nemoguće je zanemariti ekonomski i kulturni značaj drugih audio-vizuelnih oblasti, poput video-igara, virtuelne realnosti, multimedijalnih performansi i video-arta, te raznih drugih novih vidova digitalne umjetnosti, koje su danas više nego prisutne na našem tržištu i kojima se mnogi stvaraoci u Republici Srpskoj bave, a nigdje nisu zakonski uređene, niti su u važećem zakonu prepoznate – navode predlagači.

Ponuđena zakonska rješenje posebno su važna za segment proizvodnje filmova kao što je koprodukcija, koja, u osnovi, podrazumijevaju poslovnu saradnju među filmskim produkcijama iz različitih zemalja. Podsjećamo, upravo ovo je bila jedna od tema nedavnog sastanka ministra prosvjete i kulture RS, Natalije Trivić, sa ministom u Vladi Srbije, Majom Gojković.

FOTO: GORAN ZLATKOVIĆ
FOTO: GORAN ZLATKOVIĆ

Trivićeva je naglasila da se očekuje potpisivanje memoranduma koji će jasnije definisati oblik saradnje u oblasti filma.

-Republika Srpska već u narednoj sedmici na sjednici Narodne skupštine na dnevnom redu ima Nacrt zakona. Riječ je o novom zakonu koji bi u suštni imao veliku stvar, a to je da smo definisali na koji način se finansira filmska industrija u RS, rad Centra za film i podsticaje investitorima u produkcijama koje se snimaju na teritoriji Srpske. Važno je da ćemo kroz saradnju sa Srbijom raditi i na zajedničkim koprodukcijama. Dakle, saradnja dva filamska centra i dva ministarstva, posebno ukoliko znamo da dolazak stranih investitora ima značajne refleksije, kako na samu filmsku industriju, na učesnike u stvaranju filmskih djela, ali isto tako i na promociju Srpske i Srbije. I treći dio je ništa manje značajan utican na razvoj i prihodovanje privrede – izjavila je Trivićeva.

Pročitajte još

Ona je podsjetila da u Srpskoj postoje dvije akademije umjetnosti, što znači da se kadar za ovu oblast školuje već odavno.

-Sada nam je najvažnije da akcenat stavimo na zajedničko učešće u koprodukcijama, da podržavamo programe od nacionalnog interesa – rekla je Natalija Trivić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu