Društvo

Od vile ostale samo kulise: Nelegalno SRUŠENA PREDRATNA LJEPOTICA koja je ušla u enciklopediju srpske arhitekture (FOTO)

Jedna predratna vila na Neimaru krasila je ovaj dIo grada više od 90 godina, a danas su od nje ostale samo kulise. Nelegalno rušenje ipak nije zaustavljeno na vrijeme, pa je samo nešto manje od polovine ove vračarske ljepotice odoljelo ovom bahatom činu.

Od vile ostale samo kulise: Nelegalno SRUŠENA PREDRATNA LJEPOTICA koja je ušla u enciklopediju srpske arhitekture (FOTO)
FOTO: GOOGLE STREET VIEW, SCREENSHOT / RAS SRBIJA

Prednji dio ostao je skoro netaknut, kao podsjetnik na njenu istorijsku i kulturnu vrijednost.

Ova velelepna građevina izgrađena je 1930. godine za arhitektu Miloša K. Antića, a iste godine uvršćena je i u enciklopediju srpske arhitekture.

Rušenje bez dozvole

Rušenje predratne vile u Ulici Internacionalnih brigada 47, inspekcija je zaustavila 13. novembra, dok su pripremni radovi počeli skoro nedjelju dana ranije. Inspekcija je ovdje zakasnila. Naime, oni su zabranu svake dalje intervencije donijeli pošto su bageri već porušili dobar dio vile.

Očevici kažu da je rušenje uveliko trajalo, odnosno da su inspektori došli četiri sata nakon majstora i bagera.

FOTO: OLIVER BUNIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: OLIVER BUNIĆ / RAS SRBIJA

Kako je Sekretarijat za inspekcijske poslove grada Beograda saopštio u subotu, oni su zajedno sa pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova, a uz konsultaciju sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaustavlili dalje rušenje predratne vile u ulici Internacionalnih brigada broj 47.

Istog dana, građevinski inspektor ovog sekretarijata naložio je obustavu daljeg izvođenja radova jer se, kako je saopšteno, “radovi izvode bez odobrenja nadležnog organa”.

-Gradilište će biti zatvoreno, a nakon utvrđivanja svih relevantnih činjenica biće donijete odluke u skladu sa zakonom- navedeno je u saopštenju.

Šteta već ogromna

Međutim, šteta je već prilična i čini se nepovratna.

Reporetri Beograda na Blica danas su obišli ruševine. Sa prednje strane, vila izgleda kao da je netaknuta. Ali, od nje su zapravo ostale samo kulise, jer kada se pogleda sa druge strane, od nje nije ostalo praktično ništa.

Kako smo moglil da vidimo, u tom dvorišnom dijelu i dalje se nalazi bager, puno je razbacanog šuta, ali radnike nismo zateklil.

Oko vile i dalje stoji narandžasta traka, kao znak da je gradilište zatvoreno, a istaknuto je i rješenje o zaustavljanju gradnje, kao i poziv od strane Sekretarijata za inspekciju upućen firmi “Fimico Invest”.

FOTO: OLIVER BUNIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: OLIVER BUNIĆ / RAS SRBIJA

Aleksandar Arsenijević, predsjednik “Društva za uljepšavanje Vračara”, ljut je i na okolne stanare.

Prema njegovim riječima, radovi na rušenju su započeti u 6 časova ujutru, dok su inspektori na teren izašli oko 10 časova.

– Neko od stanara je mogao da reaguje ranije, siguran sam da su čuli radove, ali to je ono karakteristično za nas Srbe: “Ne moram ja, onaj drugi će” – izjavio je Arsenijević za Beograd na Blic i dodao da je na gradilištu primjećen i advokat, te da su “investitori bili pripremljeni da im sve to nelegalno što rade prođe”.

On dodaje da su u toj zgradi živjele finske diplomate, te da je objekat pripadao diplomatsko-konzularnom fondu, pa ostaje nejasno na koji način je privatizovan, odnosno prodat prvo jednom, pa drugom investitoru.

FOTO: OLIVER BUNIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: OLIVER BUNIĆ / RAS SRBIJA

– Ova zgrada je bila pod zaštitom do 31. decembra prošle godine, a produženje je nakon toga ukinuto. Time se otvorio prostor za zloupotrebu nelegalnim investitorima – objašnjava Arsenijević i dodaje da ne zna zbog čega se na tu odluku još čeka.

Protesti povodom rušenja

Povodom ovog sramnog postupka u nedjelju je ispred vile protestvovalo udruženje građana “Društvo za ulepšavanje Vračara”, a okupilo se nekoliko desetina građana. Kako najavljuju, protest će se održati i u subotu, 20. novembra, kada će za saobraćaj blokirati Južni bulevar.

FOTO: OLIVER BUNIĆ / RAS SRBIJA
FOTO: OLIVER BUNIĆ / RAS SRBIJA

– Rušenje jeste obustavljeno, ali ista sudbina čeka još tridesetak objekata na Neimaru, ali i u Krunskoj ulici, zato protestujemo. Imamo četiri osnovna zahtjeva, a to su: najstroža kazna za investitore, vraćanje vile u prvobitno stanje, obustava svih rušenja do usvajanja planova zaštite i preispitati sve sumnjive legalizacije, kako bi država konačno zaštitila svoje građane od kabadahija – rekao je predsjednik udruženja “Društvo za ulepšavanje Vračara”.

On ističe da se čeka elaborat Zavoda za zaštitu spomenika kojim bi ovaj dio grada bio proglašen za prostorno istorijsko-kulturnu cjelinu, pa dodaje da se nada da će uskoro do toga i doći.

– Mi tražimo da se zaustavi izdavanje svih dozvola za rušenje objekata koji su ranije bili zaštićeni, sve dok se ne proglasi ono što je vrijedno za kulturno dobro – zaključuje Arsenijević, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu