Roditelji sve češće biraju da imaju jedno dijete, bilo zbog životnih okolnosti, finansijskih razloga ili jednostavno ličnih preferencija. Uprkos tome, oko jedinaca i dalje kruže mnogi mitovi: da su razmaženi, usamljeni, sebični ili šefovski nastrojeni. Ali, šta na to kaže nauka?
– Ti mitovi su duboko ukorijenjeni u društvo, baš poput predrasuda prema dobu, polu ili kulturi – kaže Suzan Njumen, socijalna psihološkinja i autorka knjige Just One: The New Science, Secrets & Joy of Parenting an Only Child.
– Iako ih istraživanja iznova pobijaju, teško ih je izbrisati.
Ovo je nekoliko pozitivnih osobina koje su karakteristične za jedince i možda će vas iznenaditi koliko su te osobine zapravo prednosti.
Uživaju u društvu, ali i u sopstvenom društvu
Jedna od najčešćih zabluda jeste da su jedinci usamljeni jer nemaju braću i sestre. Ali, kako objašnjava profesorka psihologije Toni Falbo, jednostavno nema dokaza koji bi to potvrdili. Djeca bez braće i sestara često provode više kvalitetnog vremena s roditeljima, a kroz vrtić, školu, igraonice i aktivnosti imaju sasvim dovoljno prilika za razvijanje socijalnih vještina.
Osim toga, vrijeme provedeno u samoći često podstiče maštu i samostalnost, djeca pišu, crtaju, izmišljaju igre, čitaju…
– Mnogi ljudi se boje samoće, ali jedinci je često doživljavaju kao priliku za odmor, kreativnost i unutrašnju refleksiju – kaže dječja psihoškinja En-Luiz Lokhart.
Lojalni su i cijene bliske odnose
Budući da nemaju braću i sestre, jedinci često svoje prijatelje doživljavaju kao “odabranu porodicu”. Stvaraju duboke i dugotrajne veze, i nerijetko su upravo oni prijatelji na koje uvijek možete da se oslonite.
Samostalni su i nezavisni
Jedinci odmalena razvijaju sposobnost da se zabave sami, riješe problem bez pomoći i organizuju sopstveno vrijeme. Kasnije u životu to se vidi u njihovoj nezavisnosti, lakše putuju sami, pokreću sopstvene projekte i ne traže stalnu potvrdu spolja.
Komuniciraju zrelo i samopouzdano
Budući da puno komuniciraju s odraslima, jedinci često ranije razvijaju napredne jezičke i komunikacijske vještine. To im može pomoći u školi, ali i kasnije u profesionalnom životu, u javnim nastupima, vođenju timova ili pregovorima.
Otvoreni su za nova iskustva
Zanimljivo je da neka istraživanja pokazuju kako su jedinci skloniji isprobavanju novih stvari. Moguće je da to proizlazi iz činjenice da roditelji s jednim djetetom često imaju više vremena i manje potrebe za strogim pravilima, pa djeca istražuju slobodnije, prenosi B92.
Na kraju dana, oni su samo djeca
Na kraju, možda je najvažnije zapamtiti da su jedinci više slični svojim vršnjacima nego što su različiti. Kako kaže prof Falbo: – Zapravo, činjenica da se ne razlikuju toliko od druge djece govori puno sama za sebe.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu