Banjaluka

Olakšana borba za potomstvo "Zajednička nam je želja da Banjaluka bude puna djece"

Grad će podržati sve pristigle zahtjeve za sufinansiranje jednog pokušaja vantjelesne oplodnje, čak i one koji nisu u potpunosti ispunili sve potrebne procedure, jer formalnosti ne mogu biti ispred suštinskih potreba.

bebe
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Najavio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković te je istakao da je potomstvo najveći blagoslov.

– Zbog toga smo se odlučili na izmjenu pravilnika koji sada obuhvata veći broj naših sugrađana, njih preko 40 koji se bore za potomstvo. Politika mora biti humana i prepoznavati prioritete, a ovo svakako jeste prioritet – naveo je Stanivuković.

Dodao je da je Banjaluka prvi grad koji je usvojio demografsku strategiju.

– Izmjenom pravilnika i izdvajanjem rekordnih 100.000 KM za proces vantjelesne oplodnje zasigurno ćemo pridonijeti rastu nataliteta u našem gradu – istakao je gradonačelnik.

Kako je naveo, porodica je u fokusu, što pokazuje i činjenica da je aktuelna gradska administracija u prethodnom periodu obezbijedila besplatne udžbenike, besplatan prevoz za djecu iz porodica 4+, sufinansiranje boravka djece u vrtićima, podršku porodiljama u iznosu od 500 KM do 2.000 KM, najveće stipendije i još mnogo toga.

Iz Udruženja porodica sa problemom steriliteta “Roda” kazali su da im mnogo znači najavljena podrška Gradske uprave.

– Ovo predstavlja veliku uspjeh, jer smo u jednu ruku dobili podršku za sve ono što kao udruženje radimo – rekla je Nataša Dragišić, članica udruženja “Roda”.

Kako kaže, vjeruju da će uvijek imati podršku grada, te da im je zajednička želja da Banjaluka bude puna djece.

Pročitajte još

– Novac koji je grad izdvojio za sufinansiranje jednog pokušaja vantjelesne oplodnje je veliki doprinos. Što je više pokušaja, veće su i šanse da par dobije potomstvo. Ima slučajeva koji su komplikovani i koji kod nas ne mogu da uspiju pa moraju posjetiti drugu kliniku – rekla je Dragišićeva.

Naglasila je da su troškovi vantjelesne oplodnje veliki i da se višestruko povećavaju u slučaju odlaska na proceduru u drugu državu.

– U tom slučaju ti troškovi skaču zbog čega su mnogi parovi prinuđeni da podignu kredit – rekla je Dragišićeva, piše Glas Srpske.

Ističe da se nadaju da će institucije i u budućnosti prepoznati kroz kakve teškoće prolazi svaki par tokom borbe za potomstvo.

Starost otežavajući faktor

U borbi za potomstvo sve je više parova zbog trenda odlaganja rađanja i ulaska u brak, a sa problemom steriliteta susreću se i mladi parovi. Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finansira tri pokušaja vantjelesne oplodnje za sve parove koji prirodnim putem ne mogu da dobiju bebu.

Žene do 40 godina starosti imaju pravo na potpuno besplatan postupak vantjelesne oplodnje, koji plaća Fond. Za žene do 42 godine starosti Fond finansira samo pola, odnosno 50 odsto, dok one iznad 42 godine moraju same da finansiraju postupak vantjelesne oplodnje, a u slučaju pozitivnog ishoda, imaju pravo na refundaciju troškova od strane Fonda.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu