Kultura

“Ona i njen značaj su nepravedno zapostavljeni” U Čelincu otvorena izložba "Mileva Marić Ajnštajn" (FOTO)

U holu Srednjoškolskog centra u Čelincu otvorena je izložba "Mileva Marić Ajnštajn", čiji je autor Savez inovatora Republike Srpske, a realizovana je uz podršku Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Srpske.

“Ona i njen značaj su nepravedno zapostavljeni” U Čelincu otvorena izložba "Mileva Marić Ajnštajn" (FOTO)
FOTO: SRNA

Načelnik opštine Čelinac Vlado Gligorić izrazio je zadovoljstvo što je izložba o ovoj znamenitoj Srpkinji postavljena upravo u Srednjoškolskom centru, mjestu gdje budući akademski građani stiču znanja o životu i nauci.

– Ime Mileve Marić Ajnšajn do skoro je bilo potpuno zapostavljeno u javnosti i nauci. Izuzetna učenica i matematičarka je bila tek peta žena koja je upisana na ciriški Politehnikum, što govori o njenoj intelektualnoj moći – podsjetio je Gligorić i dodao da opština Čelinac od prije 10 godina ima ulicu koja nosi ime ove naučnice.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA
FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Direktor Narodne biblioteke Čelinac Jelena Ivanković naglasila je da je Mileva Marić Ajnštajn imala briljantne ideje, te da se i danas vode debate o njenom doprinosu naučnim dostignućima supruga Alberta Ajnštajna, koji nikada javno nije priznao njene zasluge.

Pročitajte još

– Iako ima i onih koji smatraju da nema dokaza da mu je pomogla, većina proučavalaca saglasna je da je taj značaj i te kako umanjen i cenzurisan, te da je nepravedno zapostavljena – naglasila je Ivankovićeva.

O izložbi i čuvenoj Srpkinji govorio je predsjednik Saveza inovatora Republike Srpske Milovan Bajić, koji je istakao da Savez redovno organizuje izložbe naučnika koji su zadužili svoj narod, te je tako, osim izložbi o Nikoli Tesli i Milutinu Milankoviću, došao red i na Milevu Marić.

– Izložba je obišla većinu gradova i opština u Republici Srpskoj, a nadamo se da će za nekog od mladih ljudi ona biti podstrek za dalja istraživanja. Predstavljena je na 30 banera, od kojih svaki čini jednu malu priču, etapu iz njenog života, braka sa poznatim nobelovcem i naučnog rada – rekao je Bajić.

On je podsjetio da se prepiska Mileve i Alberta nalazi u arhivi u Izraelu i nije cijela dostupna za javnost, a mogla bi mnogo da rasvijetli njen uticaj na Ajnštajnov rad i pruži odgovore na pitanja autorstva.

Mileva Marić Ajnštajn umrla je u Cirihu 1948. godine, a vijest o njenoj smrti nije nigdje objavljena. Tek je 2004. godine javnost saznala za njen grob.

Izložbu u Čelincu, koja je otvorena do 10. aprila, organizovala je Narodna biblioteka “Ivo Andrić”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu