Visina plate, kao i u svakom poslu, zavisi od pozicije, ali je bilo slučajeva gdje se šefu kuhinje nudilo više od 3.000 evra. Naravno, mnogo veći broj ljudi radi na „nižim“ pozicijama, ali zarade su i tu, za ovdašnje uslove, izuzetno visoke.
Prema riječima Miloša Turinskog iz Infostuda, kuvari su na tržištu Srbije izuzetno traženi, budući da je riječ o visokodeficitarnom visoko plaćenom zanimanju. A upravo to izaziva visoku konkurentnost među poslodavcima koji su zbog toga spremni da nude visoke zarade.
– Naravno, visina zarade razlikuje se u zavisnosti od pozicije. Pomoćnici kuvara rade uglavnom za minimalac ili malo više od toga, ali sami kuvari mogu da dostignu zarade od 70, 80, 100 hiljada dinara -dodaje Turinski.
Međutim, šefovi kuhinje mogu da zarade i mnogo više od toga.
– Prije nekoliko godina imali smo jedan oglas u kome je poslodavac nudio platu od čak 3.100 evra, ali je lista potrebnih kvalifikacija bila dugačka i šef je morao da poznaje mnoge svjetske kuhinje – objašnjava sagovornik.
Prema njegovim rečima, do prije nekoliko godina je tražnja za kuvarskim školama bila slaba, ali se to u posljednje vrijeme promenilo, budući da i roditelji i djeca prepoznaju koliko je zanimanje perspektivno.
Prema trenutnim ponudama u oglasima, za posao kuvara se u Beogradu i Novom Sadu nudi i do 130.000 dinara. Ipak, u manjim mjestima u Srbiji je situacija nešto drugačija.
Sebastijan Tešić (23) živi i radi kao kuvar u Vršcu. Međutim, njegova plata nije visoka kao one koje se nude u većim gradovima, pa on mesečno zaradi najviše 65.000 dinara.
On je radio u više restorana i hotelu, a kaže da je princip posla isti.
– Na početku, dok se ne uhodaš, radiš pripremu, pratiš i ‘kradeš’ znanja drugih kuvara dok te ne stave na određene pozicije. Za pomoćnog kuvara i obim posla zarada je neadekvatna, ali čim napreduješ zarada je veća – objašnjava on.
Mnogo kuvara iz Srbije ide u inostranstvo, naročito na jadransko primorje u toku ljetnje sezone, gdje mogu da zarade i do 3.000 evra mjesečno. Među srpskim kuvarima najpopularnije letnje destinacije su Crna Gora, Hrvatska i Slovenija, a budući da su im obezbeđeni smještaj i hrana, može se reći da je to „čista“ zarada koju na kraju meseca imaju.
I Sebastijan ima puno kolega koji rade u inostranstvu.
– Mnogi su ili u inostranstvu ili u poznatim restoranima i hotelima gdje zarade jesu poprilično veće, ali i obim posla. Potrebno je iskustvo, znanje, kao i kod svakog posla, ali i da voliš to što radiš. Poslije toga dolaze visoke škole i sa njima je lakše naći posao odnosno visoku poziciju – zaključuje Sebastijan, prenosi Kurir.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu