Društvo

Opake epidemije se vraćaju na velika vrata: Pogledajte ko su djeca u BiH koju roditelji NE VODE NA VAKCINACIJU

Zbog niske stope pokrivenosti imunizacijom, u BiH se u posljednjoj deceniji pojavljuju oboljenja koja mogu da se preveniraju vakcinacijom.

Majka s bebom kod doktora
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prema podacima UNICEF, stopa imunizacije nastavlja da opada, naročito za male boginje, zauške i rubeolu (MMR). Kao rezultat toga, u 2014. godini u BiH je evidentirana ozbiljna epidemija sa 5.048 osoba oboljelih od ove bolesti. Takođe, 2023. godine u Srpskoj je registrovana nova epidemija malih boginja koja i dalje traje.

To su saopštili uz Doma zdravlja Banjaluka, naglasivši da je u cjelini vakcinisano 68 odsto djece, među kojima samo 4 odsto iz romske populacije.

– Cilj je da 95 odsto stanovništva bude vakcinisano, kako bi se spriječilo širenje bolesti. Ako je većina stanovništva u zajednici vakcinisana protiv bolesti, cijela zajednica će biti zaštićena, uključujući i one koji nisu primili vakcinu. Ovo se zove kolektivni imunitet zajednice. Važno je napomenuti da su zahvaljujući efektu kolektivnog imuniteta iskorijenjene velike boginje (variola vera), a čovječanstvo je na putu da iskorijeni i polio – objašnjavaju u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

Pročitajte još

Poručuju da kolektivnim imunitetom štitimo male bebe koje još nisu primile vakcinu, teško bolesne  i starije osobe koje nisu primile vakcinu jer u njihovo vrijeme vakcine za neke bolesti nisu bile razvijene.

– Ako ne postoji visok obuhvat imunizacije i izbije epidemija, osobe koje već boluju od određenih oboljenja su u većem riziku da obole. Međutim, što je veći obuhvat vakcinacije stanovništva, to je i manja vjerovatnoća da će ove ugrožene osobe doći u kontakt sa uzročnikom koji može ugroziti njihovo zdravlje i kvalitet života. Vakcinacija je ključni korak u očuvanju zdravlja pojedinca i zajednice – poručuju iz banjalučkog Doma zdravlja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu