Evropska komisija je naglasila da je neophodno da jače rade protiv širenja dezinformacija o pandemiji.
Navode da su preprodavci pokušali da prodaju robu putem interneta uz lažnu reklamu lijeka za virus korona ili sprečavanje zaraze i prevaranti koriste te ponude da bi krali podatke o adresama elektronske pošte i pristupne lozinke.
– Znamo iz ranijih iskustava da prevaranti vide pandemiju kao šansu da prevare evropske kupce. Potrebno je da budemo agilniji tokom drugog talasa koji je trenutno zahvatio Evropu -rekao je danas evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnder nakon sastanka sa direktorima kompanija koje imaju svoje platforme na kojima ih je ohrabrio da se pridruže Briselu u jačanju napora protiv prevaranata.
Platforme koje sarađuju sa Evropskom komisijom u borbu protiv prevara korisnika su Alegro, Amazon, Alibaba/Aliekspres, Cediskaunt, Ibej, Fejsbuk, Gugl, Majkrosoft/Bing,Rakuten, Verizonmedija/Jahu i Viš.
Ove platforme su prijavile da su od marta uklonile više stotina miliona ilegalnih ponuda i reklama.
U odvojenom saopštenju Evropska komisija ističe da su Fejsbuk, Gugl, Majkrosoft, Tviter i Tiktok izvršili korisne postupke u borbi protiv lažnih i pogrešnih informacija povezanih sa virusom korona, ali da je štetni sadržaj i dalje prisutan na internetu.
Evropski komesar za unutrašnju trgovinu Tijeri Breton istakao da širenje dezinformacija putem interneta ugrožava zdravlje i bezbjednost evropskih građana, te da je neophodna jača saradnja sa platformama za efikasniju borbu protiv lažnih informacija.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu