Uključivanje takvih prijetnji bio je izričit zahtjev zemalja na spoljnim obodima Alijanse, uključujući Španiju, domaćina samita, koje su vidjele da susjedi koriste migraciju kao oružje političkog pritiska.
Još jedan primjer bila je pogranična kriza Poljske sa Bjelorusijom prošle godine.
Strateški koncept dva puta pominje migracije kao element za praćenje u narednoj deceniji i ukazuje na južni bok, kao novi izvor rizika za stabilnost.
– Sukob, krhkost i nestabilnost u Africi i na Bliskom istoku direktno utiču na našu i bezbjednost naših partnera – navodi se u dokumentu.
Saveznici su se saglasili da se oblasti južno od članica NATO, posebno regioni Bliskog istoka, sjeverne Afrike i Sahela, suočavaju sa međusobno povezanim bezbjednosnim, demografskim, ekonomskim i političkim izazovima, podstaknutim spoljnim silama.
– Ova situacija pruža plodno tlo za proliferaciju nedržavnih oružanih grupa, uključujući terorističke organizacije. Omogućava i destabilizujuće i prisilno uplitanje strateških konkurenata – navodi se u konceptu.
Najmanje 23 migranta su poginula, a mnogo više ih je povrijeđeno 24. juna u pokušaju masovnog prelaska u špansku enklavu Melilju, na granici sa Marokom.
Tragedija je izazvala debatu o tome da li se član 5 NATO ugovora primjenjuje na odbranu Melilje i druge španske enklave Seuta, jer se nalaze van granica koje NATO smatra svojom teritorijom.
Formulacija novog strateškog koncepta otklanja svaku sumnju, prema jednom visokom izvoru španske vlade, eksplicitnim uključivanjem južnih enklava Španije.
– Niko ne treba da sumnja u našu snagu i riješenost da odbranimo svaki pedalj savezničke teritorije, sačuvamo suverenitet i teritorijalni integritet svih saveznika i pobijedimo svakog agresora – navodi se u tekstu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu