Biznis

OSIGURAJTE USPJEŠNO POSLOVANJE Kako koristiti SWOT i PEST analize

Kako bi dobro analizirali situaciju u kojoj se nalazite vi, vaš biznis, planovi za fakultet, putovanje ili bilo šta što vam je bitno, stručnjaci preporučuju SWOT analizu. Da bi je koristili potrebno je uzeti u obzir unutrašnje i vanjske uticaje na situaciju. Odnosno, faktore koji se tiču lično vas, vašeg biznisa i drugih vama važnih stvari, te one koji na sve navedeno utiču spolja.

OSIGURAJTE USPJEŠNO POSLOVANJE Kako koristiti SWOT i PEST analize
FOTO: FOTO: SHUTTERSTOCK

SWOT analiza je alat za procjenu organizacije da bi se odredile njene snage, slabosti, prilike i prijetnje, a ovakva analiza se obično radi u “brejnstorming” sesijama. Za početak bitno je znati šta naziv “SWOT” označava.

S Strengths → snaga

W – Weaknesses → slabosti

O – Opportunities → prilike

T – Threats → prijetnje

Kada su u pitanju biznis i slične poslovne aktivnosti, često je moguće pronaći naziv TOWS matrica za SWOT analizu. Lako je primijetiti da se radi o obrnutom poretku slova. Ona se koristi jer je za poslovne prilike važnije prvo obratiti pažnju na vanjske prilike i prijetnje ukoliko se nastoji ostvariti uspjeh na tržištu, a tek nakon toga bi trebalo gledati na svoje unutrašnje snage i slabosti.

Logika ove teze je i u tome što se moderno poslovanje mora orijentisati na potrošača, jer je on taj koji vodi glavnu riječ. Nažalost, još je puno organizacija koje najprije gledaju šta mogu proizvesti i ponuditi, a zapravo bi trebali uočiti šta i kako mogu ponuditi na tržištu, pa tek nakon toga analizirati da li su sposobni proizvesti takav proizvod ili uslugu.

Veoma je važno prvo istražiti tržište i potrebe potrošača, prije donošenja odluke da se ulaže u proizvodnju.

Foto M:tel
Foto M:tel

Osim SWOT analize postoji i takozvana PEST analiza. PEST je akronim za političke, ekonomske, socijalne i tehnološke faktore koji mogu da utiču na planiranje i rad organizacije. SWOT analiza procjenjuje samu organizaciju dok PEST analiza procjenjuje tržište.  Neophodno je da se subjekt PEST analize jasno definiše sa aspekta tržišta:

– Na koji način kompanija posmatra svoje tržište

– Na koji način proizvod posmatra svoje tržište

– Na koji način je brend povezan sa svojim tržištem

– Lokalna poslovna jedinica

– Strateška odluka, poput ulaska na novo tržište ili lansiranje novog proizvoda

– Potencijalno preuzimanje

– Potencijalno partnerstvo

– Investiciona šansa

Nakon detaljne analize svih navedenih faktora i njihovih uticaja, slijedeći korak je rješavanje mogućih poteškoća koje su proizašle iz “breinstorminga”. Radeći SWOT analizu bitno je misliti o tome kako prijetnje i slabosti pretvoriti u prilike i snage i na taj način otkloniti prepreke na putu do uspjeha.

Kada je u pitanju PEST analiza, njen najznačajniji doprinos je u situacijama kada se analizira više tržišta , kako bi se poređenjem donijela odluka koje tržište ima veći potencijal.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu