Sudbine

Ostavili je roditelji, pa hranitelji: Bebu u Srbiji napustili svi JER IMA OVU BOLEST, socijalni radnici ostali u šoku

Sjećate se bebe iz Čačka koju su roditelji ostavili u bolnici i više se nikada nisu vratili po nju, nakon što su saznali da boluje od neizlječive bolesti, odnosno da je "dijete leptir". Beba je godinu dana provela u bolnici, sve dok humana Čačanka Tatjana Obradović nije o tome, sasvim slučajno, čula u medijima.

Ostavili je roditelji, pa hranitelji: Bebu u Srbiji napustili svi JER IMA OVU BOLEST, socijalni radnici ostali u šoku
FOTO: VESNA LALIĆ / RINGIER

Bez oklijevanja usvojila je djevojčicu i sada brine o njoj.

Mala Nađa, kako joj je ime, nije jedina beba koju su roditelji ostavili zbog bolesti. Socijalni radnici otkrili su još jedan slučaj koji ih je šokirao. Bebu u Srbiji prvo su roditelji ostavili zbog – dijabetesa! A onda su je iz istog razloga napustili i hranitelji.

Socijalni radnici ostali su u šoku nakon ovog slučaja, pa je na javnom servisu pokrenuta i tema jako teške strane njihovog posla o kojoj se slabo govori. Tada su pomenuli i drugi slučaj koji ih je nedavno slomio, a to je djevojčica koju su i očuh i majka zajedno brutalno zlostavljali.

Naime, krajem prošle nedjelje javnost je potresla priča o sedmogodišnjoj djevojčici sa Palilule, koju su brutalno zlostavljali majka i očuh. Policija je reagovala, privela osumnjičene, a djevojčica je smještena u bolnicu.

Pročitajte još

Centar za socijalni rad oglasio se saopštenjem, u kome se, između ostalog, kaže da je Centar upoznat sa slučajem i da preduzima sve mjere iz svoje nadležnosti u cilju zaštite djeteta, da su otkada su čuli za slučaj, u kontaktu sa ljekarima, policijom i tužilaštvom i da će, nakon utvrđivanja svih okolnosti, pokrenuti postupke i primijeniti pravnu zaštitu u odnosu na roditelje.

Oba slučaja bila su u nadležnosti centara za socijalni rad, koji su, inače, u Beogradu u štrajku već mjesec dana.

Odgovarajući na pitanje da li se socijani radnici bave samo problemom siromaštva, samo nasiljem u porodici i porodičnim slučajevima ili moraju da rade sve, Sandra Perić iz Komore socijalne zaštite kaže za RTS da njene kolege nemaju tu privilegiju da biraju koje slučaje mogu da uzmu i koje žele da uzmu.

– Nemaju privilegiju da biraju kojom oblasti žele da se bave. Ako radite u centru za socijalni rad, znači da radite ili u određenoj službi – za zaštitu odraslih i starih, ili djece i mladih, ili radite u službi koja se bavi materijalnim davanjima, pa pokrivate te oblasti. Osim ako radite u manjim centrima za socijalni rad, onda ste privilegovani da radite i sa odraslima i sa djecom i mladima, i da se bavite novčanom socijalnom pomoći – napominje Perićeva, prenosi Telegraf.rs.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu